Bułgarska Kuchnia w Pigułce

Kuchnia bułgarska należy do grupy kuchni bałkańskich, w której wiele potraw podawanych w różnych krajach Półwyspu Bałkańskiego choć różni się lekko składem, nosi taką samą nazwę. W Polsce nie jest bardzo znana, ale posiada swoich zagorzałych fanów, czego potwierdzeniem są bardzo dobre restauracje bułgarskie w Polsce, cieszące się sporym powodzeniem wśród smakoszy.

Potrawy

Bułgarskie potrawy są przeważnie lekkostrawne bogate w warzywa i bardzo zdrowe. Tutaj przykładem takiego dania jest bardzo dobrze znana nam sałatka szopska. Bułgarzy mają trochę odmienne gusta od naszych, stąd np. bardzo rzadko przygotowują potrawy mączne, a przygotowywane dania raczej nie występują w wersji „na słodko”. Bardzo częstym dodatkiem do serwowanych dań jest pieczywo, które podawane jest do większości potraw. Co ciekawe mamy tutaj pewien element znany z państw arabskich, mianowicie chleb je się tutaj rękoma, odłamując od bochenka kawałki.
Bułgarzy podczas przygotowywania dań często korzystają z grilla, przykładem może być tutaj kebabcze, czyli mięso mielone przyprawione na ostro, uformowane na kształt kiełbaski i grillowane. Wykorzystywanie grilla pozwala na skosztowanie bardzo wielu mięs pokrojonych w niewielkie kawałki, takie zestawy możemy zamówić praktycznie w każdej restauracji w miejscowościach turystycznych.

Inną bardzo znaną potrawą jest kavarma będąca rodzajem gulaszu, podawana jest na gorąco w grubym glinianym garnku. Tym, którzy mieli okazję być w Majorku, może trochę przypominać swoim wyglądem marokańskie tajine.

Napoje

Bułgarzy lubują się w różnego rodzaju herbatach, z czego do najpopularniejszych należy ziołowa herbatka biłkow lub owocowa płodow. Bardzo popularna jest także czarna herbata, tzw. czaj.

Smakosze złocistego trunku znajdą w Bułgarii coś dla siebie, kraj ten bowiem ma bardzo dobre stosunki handlowe zarówno z Belgią jak i Holandią, czyli uznanymi na świecie producentami piwa. W praktyce oznacza to, że w sklepach możemy skosztować takich marek jak Amstel czy Becks w cenie dużo niższej niż w Polsce. Wśród lokalnych marek piwa króluje Zagorka, a także Astika oraz Kamenica.

Wina

Bułgaria jest krajem słynnym z dobrych win, które są cenione także u nas, przykładem może być tutaj wino Varna, które możemy znaleźć praktycznie w każdym sklepie. Zresztą kraj ten jest piątym krajem na świecie, jeśli chodzi o eksporterów win. Produkowane są one w pięciu regionach, gdzie produkuje się takie marki jak , takich marek jak Cabernet Sauvignon (Sliwen i Mełnik) czy Merlot (Chaskowo i Pazardżik) oraz białe, np. Chardonnay (Weliki Presław) i Sauvignon Blanc (Warna).