Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

W Bułgarii obowiązującą walutą jest lew, 1 lew (BGN) = 100 stotinek, czyli bułgarskich groszy. Dozwolony jest wwóz oraz wywóz bułgarskiego lewa do i z Bułgarii, ale tylko do kwoty nieprzekraczającej 10.000 BGN.

W przypadku konieczności transportu większej ilości lewa, konieczne jest pozwolenie, które można uzyskać w Bułgarskim Banku Narodowym, dokument który tam otrzymamy ważny jest przez 3 miesiące. Nie obejmuje to jednak wywozu monet złotych, srebrnych oraz wykonanych z innych wytłoczonych ze szlachetnego kruszcu, a także innych mających wartość historyczną.

Jaką walutę zabrać do Bułgarii?

Tutaj nie musimy stosować się do jakichkolwiek zasad czy obostrzeń. Jadąc do Bułgarii możemy zarówno kupić lewy jeszcze u nas w kraju, w kantorze, bądź zabrać dolary amerykańskie lub euro. Ewentualnie nie będzie także problemu jeśli będziemy posiadali polskiego złotego, którego bez problemu wymienimy w bułgarskich kantorach czy bankach.

Kantory, wymiana walut

W każdym dużym mieście, a także w mniejszych turystycznych miejscowościach nie ma problemu ze znalezieniem kantoru. Podczas wymiany należy jednak zachować dużą ostrożność, gdyż czasem możemy natknąć się na nierzetelny punkt, którego pracownik będzie chciał nas oszukać. W szczególności należy dokładnie przyjrzeć się oferowanemu kursowi (zwrócić uwagę na umiejscowienie przecinka w podanym kursie, oraz ilość cyfr po przecinku), a następnie po wymianie sprawdzić dokładnie banknoty. Warto także upomnieć się o paragon potwierdzający wymianę.