5 must see w Chorwacji

Chorwacja jest krajem o bardzo barwnej Historii, z tego też powodu znajduje się tam bardzo wiele miast, budowli i innych obiektów które warto zobaczyć i zwiedzić. Chyba najbardziej znanym jest Dubrownik – miejscowość położona praktycznie na samym końcu Chorwacji – w jej południowej części.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Głównym miejscem do zwiedzania jest stare miasto w Dubrowniku wraz z murami obronnymi czy portem. Bardzo ciekawą miejscowością jest także Ston, który mijamy jadąc zwiedzić Dubrownik. Jest to niewielkie miasteczko z wąskimi uliczkami i malowniczymi knajpkami, otoczone murem, przypominającym mur chiński.

W centralnej części Chorwacji znajduje się Park Narodowy Plitvice (Jeziora Plitvickie), zaskakujący pięknymi widokami, czystą wodą oraz kilkoma wodospadami. Na samej północy kraju znajduje (w Istrii) znajduje się miejscowość Pula, gdzie najbardziej znanym zabytkiem jest Koloseum, do złudzenia przypominające to w Rzymie. Bliżej wybrzeża na wysokości Jezior Plitvickich znajduje się półwysep Pag, zaskakujący przedziwnym księżycowym krajobrazem. Warta obejrzenie jest także starówka w Trogirze. Zwiedzając Chorwację warto opuścić kontynentalną część kraju i udać się na wyspę Krk czy Hvar.

Dubrownik – jest miastem i portem w Dalmacji na południu Chorwacji. Miasto zostało założone około roku 700-nego przez greckich uciekinierów. Miasto otaczają mury obronne, tak ogromne, że miasto to nigdy nie było zdobyte w walkach toczących się w Chorwacji. Jedną z atrakcji turystycznych jest właśnie spacer po murach obronnych otaczających stare miasto w Dubrowniku, na którym znajdują się praktycznie wszystkie zabytki które należy zwiedzić. Główna ulica starówki (ulica Placa) prowadzi od wieży zegarowej aż do portu. Spacerując nią możemy dotrzeć np. do Wielkiej Fontanny Onufrego, która pochodzi z 1438 roku.

Ston – liczące około 3000 tysięcy mieszkańców malownicze miasteczko leżące na półwyspie Pelješac na dalmatyńskim wybrzeżu w południowej Chorwacji. Miasto znane jest przede wszystkim z otaczających je prawie 900-metrowych murów obronnych. Fortyfikacje utworzone dookoła Stonu skutecznie zapobiegały zdobyciu miasta przez najeźdźców.

Park Narodowy Plitvice – Plitvickie Jeziora są bodajże najpiękniejszym Parkiem Narodowym w Chorwacji. Park położony jest w południowej części gór Kapela, wchodzących w skład Gór Dynarskich. W parku znajduje się kilkanaście jezior połączonych ze sobą kilkudziesięcioma wodospadami. Najdłuższy i największy z nich wodospad spada z wysokości 20 m. W wodach parku nie wolno się kąpać ani łowić ryb. Park można zwiedzać kilkunastoma różnymi trasami, pieszo, statkiem bądź czymś w rodzaju pociągu ciągnącego wagoniki z turystami.

Półwysep Pag – półwysep a w sumie wyspa Pag leży na Morzu Adriatyckim, u wybrzeży Dalmacji. Wyspę pokrywają rozległe pola jasnych kamieni, które robią niesamowite wrażenie krajobrazu księżycowego, szczególnie w miejscach gdzie stykają się z taflą wody. Na końcu półwyspu znajduje się miejscowość o takiej samej nazwie – Pag. Na wyspę z części kontynentalnej można przedostać się mostem, zaraz za nim po lewej stronie warto zjechać w miejsce w którym podczas wojny w 1991 roku stacjonowała bateria artyleryjska.

Trogir – jest typowym miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji. Miasto zostało założone w III wieku p.n.e., stąd też znajduje się nim wiele bezcennych zabytków. Wśród nich są m.in. Brama Lądowa, Pałac Stafileo, Katedra św. Wawrzyńca czy renesansowy Pałac Cipiko.