Zalew Wiślany – atrakcje i miejsca warte odwiedzin
Zalew Wiślany to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Urlop w tym miejscu jest niezwykle urokliwy, a przede wszystkim – aktywny. Okolice można zwiedzać na różne sposoby, ale najlepszą formą wypoczynku jest wynajem jachtu i przepłynięcie całego Zalewu.
Na mapie pojawia się kilka portów, w których spokojnie można zacumować jacht w razie niepogody. Zwiedzenie okolicznych miast i miasteczek z pewnością dostarczy nowych i wspaniałych wspomnień. Zwłaszcza, że żegluga po Zalewie Wiślańskim obejmuje podróż po Pętli Żuławskiej i szlakach wodnych Wisły, Szkarpawy, Nogatu, Kanału Jagiellońskiego aż do Zatoki Gdańskiej.
Ponadto żeglowanie po Zalewie Wiślańskim wymaga od sterników sporych umiejętności. Zwłaszcza, że jest to połączenie żeglugi jeziornej i żeglugi morskiej. Co jednak warto zobaczyć płynąc wynajętym jachtem?
Krynica Morska największą atrakcją?
Niezaprzeczalnie Krynica Morska to piękne miejsce. Tutaj znajduje się również największy port Mierzei Wiślańskiej, a samo miasto stało się miejscem docelowym wielu turystów. Stolica Zalewu Wiślańskiego kryje w sobie wiele interesujących atrakcji, które z pewnością zachwycą każdego cumującego żeglarza. Zwłaszcza, że port został niedawno odremontowany. W Krynicy Morskiej łatwo znaleźć czystą plażę oraz skorzystać z dobrze rozwiniętego zaplecza gastronomicznego i noclegowego. Zainteresowani zwiedzaniem okolicznej architektury zawsze mogą wybrać się do latarni morskiej i z niemal 25 metrów zobaczyć wzburzone morze. Natomiast osoby uwielbiające piesze wycieczki zawsze mogą wybrać się do Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej i spędzić dzień na łonie natury.
A może jednak osada rybacka?
Początki Kątów Rybackich sięgają do XVII wieku, ale to okres międzywojenny sprawił, że miejscowość stała się miejscem docelowym wczasowiczów. Tutaj również port dla jachtów został zmodernizowany i posiada porządne zaplecze sanitarne. Miejscowość natomiast jest świetnym miejscem do odwiedzenia dla każdego, kto uwielbia spokój i ciszę wśród przyrody i interesuje się dawną architekturą. Miłośnicy przyrody i ornitolodzy będą mogli podziwiać w Rezerwacie Przyrody kormorana czarnego, a następnie podziwiać piękny Kościół pw św. Marka oraz usiąść na Ławeczce Rybaka.
Piaski nie tylko na plaży
Wczasowicze ceniący sobie ciszę i uwielbiający odpoczynek na plażach, powinni zacumować jacht w Piaskach. Miejscowość cieszyła się ogromną popularnością wśród letników w latach 70. Może niektórzy wczasowicze byli tam wraz z rodzicami w dzieciństwie? Zwłaszcza, że znajdujące się tutaj plaża Biała jest niezwykle czysta i dodatkowo strzeżona przez ratowników. A latające nad głową kormorany oraz proszące o jedzenie dziki stanowią całkiem interesującą atrakcję.
Cumowanie blisko granicy polsko-rosyjskiej
Podróżując jachtem po Zalewie Wiślańskim nie sposób nie zatrzymać się we Fromborku. Zwłaszcza, że z zacumowaniem jachtu nie będzie tutaj problemu. Frombork to także jedno z nielicznych okolicznych miast, w którym można tyle zwiedzić! Piękna architektura kościelna zapiera dech w piersi. Koniecznie trzeba odwiedzić Bazylikę Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, nowy pałac biskupi i dawny kościół parafialny św. Mikołaja. Wielbiciele muzealnych eksponatów mogą odwiedzić Muzeum Mikołaja Kopernika mieszczące się w dawnym pałacu biskupim oraz Muzeum Historii Medycyny. Będąc we Fromborku nie sposób również udać się na XV-wieczną Basztę Żeglarską, z której niestety pozostały już fundamenty. Po zmroku, wielbiciele mrocznych klimatów, mogą zwiedzić stary cmentarz kanonicki.
Wyprawa po Zalewie Wiślanym
Podróż jachtem po atrakcjach i miejscach turystycznych Zalewu Wiślańskiego to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Keja Czarter Zalew Wiślany oferuje nowoczesne i komfortowe jachty, wyprodukowane w standardzie armatorskim do czarteru na Zalewie Wiślanym, Jezioraku oraz Pętli Żuławskiej. Taki wypoczynek z pewnością będzie udany i pozostawi po sobie wiele wspomnień.