Wieliczka – o kopalni soli słów kilka

O kopalni soli w Wieliczce słyszał każdy z nas. Nie każdy jednak wie, że ten zabytkowy obiekt jest jedyną na całym świecie zabytkowa kopalnią czynną niezmiennie od średniowiecza do dziś. W 1978 roku została ona umieszczona na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, jest też jednym z 7 cudów Polski.


Sól kamienną wydobywa się w tym miejscu bardzo dawno temu, w XIII wieku. Początkowo ludzie korzystali z naturalnych źródeł solankowych, a po ich wyczerpaniu zaczęto drążyć głębokie studnie i szyby. Są dowody na to, że pierwszymi górnikami, którzy korzystali z kopalnianych szybów byli Węgrzy, którzy przybyli w te rejony za pośrednictwem polskiej królowej Kingi.
Planując pobyt w kopalni soli w Wieliczce należy pamiętać, by zaopatrzyć się w odpowiednią, ciepłą odzież, gdyż temperatura otoczenia w podziemnych komorach czy chodnikach wynosi maksymalnie 10 stopni Celsjusza. Niezbędne są także odpowiednio dobrane, wygodne buty, ponieważ cała trasa udostępniona turystom wynosi ok. 3 kilometrów, w tym około 800 schodów…. Pamiętać także należy, że na teren kopalni nie mogą wejść nasi czworonożni pupile, a jeśli chcemy uwiecznić niezwykłe widoki za pomocą aparatu fotograficznego czy kamery, niezbędne jest wniesienie w kasie odpowiedniej opłaty.
Na trasie, w części dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, korzystających z wózków znajduje się 20 komór na głębokości od 64 do aż 135 metrów, a poziomów jest 9.Każda z komór oferuje turystom odmienne wrażenia. Są więc solne pomniki i rzeźby o charakterze świeckim i sakralnym, słone jeziora i wnętrza poświęcone żmudnej, górniczej pracy. Można wziąć udział w nabożeństwie odprawianym w Kaplicy Św. Kingi, chyba najsłynniejszym z kopalnianych miejsc lub posłuchać koncertów muzyki poważnej. Warto zaznaczyć, że zwiedzanie kopalni nie polega tylko na biernym oglądaniu cudów natury połączonej z dziełami pracy rak ludzkich. Kopalnia oferuje bowiem szereg możliwości bardzo aktywnego spędzenia czasu.

wieliczka
Osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych powinny skorzystać z oferty Podziemnego Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego, ponieważ wyjątkowy, wolny od wszelkich zanieczyszczeń klimat kopalni, na który składają się odpowiednia wilgotność i ciśnienie powietrza, wysokie stężenie mikroelementów pomagają w powrocie do zdrowia i rehabilitacji.
W Wieliczce nie sposób się nudzić. Każda grupa wiekowa znajdzie tu wiele atrakcji: są oferty przygotowane specjalnie dla dzieci, rodzin czy kilkuosobowych grup znajomych czy przyjaciół. Istnieje możliwość podziemnego noclegu, zorganizowania koncertów, karnawałowego balu, przedstawienia teatralnego czy innych imprez rozrywkowych. Można także w wyjątkowy sposób zawrzeć związek małżeński, mówiąc sakramentalne „tak” pod ziemią. Nie należy się także martwic, że na trasie będzie nam doskwierał głód i pragnienie, ponieważ o zaspokojenie tych potrzeb postarały się znajdujące się tam restauracje.