Zaplanuj tydzień w Szklarskiej Porębie
Góry, to dla wielbicieli natury idealne miejsce do wypoczynku. Ilość polskich miast i miasteczek, które jako kurorty wypoczynkowe proponują turystom nie tylko szereg atrakcji, ale również bliskość przyrody jest naprawdę imponująca. Górscy pasjonaci, ale również zwykli urlopowicze sympatią darzą Szklarską Porębę, miasto położone u stóp Szrenicy, pomiędzy Karkonoszami, a Górami Izerskimi.
Propozycja na siedmiodniowy pobyt w Szklarskiej Porębie
Pobyt w Szklarskiej Porębie powinien być na tyle długi, byśmy mogli zwiedzić choćby część atrakcji turystycznych, które ta nam proponuje. A jest ich naprawdę sporo. Wydaje się więc, że tydzień w Karkonoszach, to absolutne minimum. Wypoczywając w Szklarskiej Porębie można bowiem nie tylko wędrować i uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe, korzystać z wyciągów narciarskich czy zobaczyć szczyt Szrenicy, na który prowadzi krzesełkowa kolej linowa, ale również odwiedzać ciekawe miejsca. Krótki ich przegląd oraz propozycja dni odwiedzin, to tylko namiastka tego, co proponuje nam okolica.
Karkonoski Park Narodowy – poniedziałek lub wtorek
Karkonoski Park Narodowy, to dla wielu miejsce, którego po prostu nie można pominąć i od którego należy rozpocząć. Nic dziwnego, bo na jego ternie znajduje się między innymi Wodospad Szklarski, Śnieżne Kotły, czyli dwa bliźniacze kotły polodowcowe, a także Dolina i Kaskady Łomniczki. Wstęp na teren parku, to koszt zależny od ilości dni, które chcielibyśmy w nim spędzić. Począwszy od 8 zł za bilet jednodniowy, normalny, po 20 zł w przypadku wejściówki indywidualnej na 3 dni.
Park Ducha Gór – darmowa środa
Ciekawą atrakcję stanowi również Park Ducha Gór. Jest to rozległy obszar o powierzchni około 4,5 z licznymi trasami prowadzącymi do ciekawych gatunków roślinnych. Powstał on z myślą o szerzeniu świadomości ekologicznej wśród odwiedzających. Na terenie parku znajdują się także tematyczne chaty – Chata Wodnika Pożytecznego, Chata Tajemna, Gościniec Ducha Gór, Chata Skrzata z mchu i paproci, a także Chata Rzepichy Zielarki. Atrakcja czynna jest codziennie oprócz poniedziałków w godzinach od 9:00 do 16: lub 17:00 w zależności od pory roku. Środy są darmowe.
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów – środa lub czwartek
Tuż obok Parku Ducha Gór znajduje się Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, niemieckich pisarzy. Dziś pełniący funkcję muzeum, prezentuje stałą ekspozycję poświęconą karkonoskiemu Duchowi Gór, a także tutejszym artystom, ze szczególnym uwzględnieniem Carla i Gerharta. Czynny jest on również od wtorku do niedzieli w tych samych godzinach. Wśród domów – muzeów, które także warto odwiedzić znajdują się Dom Wlastimila Hofmana, malarza pochodzenia czeskiego oraz Dom Jana Sztaudyngera, satyryka, fraszkopisarza, poety i teoretyka lalkarstwa.
Parki linowe, Dinopark, Osada Poszukiwaczy Skarbów – piątek, sobota lub niedziela
Wśród dostępnych atrakcji, które zasługują na szczególną uwagę turystów znajdują się również liczne parki linowe, Dinopark prezentujący repliki dinozaurów naturalnej wielkości, czynny cały tydzień od godziny 10:00 do godziny 16:00 oraz nowość – Osada Poszukiwaczy Skarbów. Skansen zaprasza grupy zorganizowane przez cały rok, a indywidualnych gości od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 17:00 w lipcu i sierpniu oraz we wrześniu w godzinach od 10:00 do 16:00 w piątki, soboty i niedziele.
Zakwaterowanie w Szklarskiej Porębie
By móc spędzić urlop w Szklarskiej Porębie, odwiedzić wszystkie wyżej wymienione miejsca, a także wiele innych, pomyśleć trzeba oczywiście o noclegu. Kurort oferuje szeroką ofertę pensjonatów i hoteli. My możemy zdecydować się jednak na inne rozwiązanie – rozwiązanie dla większej liczby osób i bliższe naturze, jakim jest wynajęcie domku rekreacyjnego. Drewniane domki, które zapewnią nam spokój wypoczynku i wydają się idealnie komponować z górską atmosferą proponuje na przykład Trzy Kultury – Złoty Widok. Z całą pewnością jest to opcja idealna dla tych, którzy szukają równowagi między upragnionym spokojem, a intensywnym zwiedzaniem.