Miej pewność, że z urlopu przywieziesz dobre wspomnienia, a nie pluskwy! Sprawdź, jak się przed nimi chronić

Z uwagi na dużą rotację gości, to hotele, i to nawet pięciogwiazdkowe, są jednym z głównych źródeł rozprzestrzeniania się pluskiew, które to mogą cieszyć się darmowymi wakacjami,  swobodnie przemieszczając się niczym autostopem z jednej walizki na drugą. Co więcej: jeśli Twój pokój hotelowy jest zarażony pluskwami, jest duża szansa, że przyniesiesz je ze sobą do domu.

Dezynfekcja pluskwy

Oznaki obecności pluskiew

Oto wskazówki, którymi powinniśmy się kierować, szukając tych niechcianych insektów:

  • Żywe pluskwy: są one płaskimi owadami o owalnym kształcie. Mają sześć nóg i dwie czułki, a ich kolor jest czerwono-brązowy. W dorosłym stadium, osiągają wielkość około 5 lub 6 milimetrów.
  • Plamki krwi: są produkowane, kiedy pluskwy zostały zmiażdżone.
  • Ciemne plamy: pochodzą one od ciemnego płynu, który wydalają po karmieniu.
  • Linienie skóry: pluskwy zrzucają skórę, aby kontynuować swój rozwój i proces wzrostu aż do osiągnięcia dojrzałego stadium.
  • Jaja: pluskwy mogą składać od 200 do 500 jaj w ciągu dwóch miesięcy i zazwyczaj w „partiach” po 10 na raz. Jaja pluskiew są zazwyczaj wielkości jednego milimetra i w perłowo-białym kolorze.

Miejsca wybierane przez pluskwy

Pluskwy mają tendencję, by przebywać blisko źródeł pożywienia. To dlatego np. w łóżkach zawsze widać ich wzmożoną aktywność.

  1. Materac i łóżko. Odsuń łóżko od ściany i zajrzyj pod nie i za nie. Sprawdź wszystkie rogi i rzeźbienia łóżka, a następnie pościel i materac. Zwróć szczególną uwagę na szwy.
  2. Sofy, krzesła i koce. Wyjmij poduszki z siedzeń i sprawdź zarówno nad, jak i pod poduszkami. Zdejmij pokrowce na poduszki i sprawdź szwy, narożniki i zamki błyskawiczne.
  3. Szafki i listwy przypodłogowe. Dokładnie sprawdź meble w pokoju, a w szczególności połączenia, uchwyty i wszelkie rowki, pęknięcia lub szczeliny: również te między ścianami i listwami przypodłogowymi.
  4. Szafki nocne. Meble znajdujące się w pobliżu łóżka, takie jak szafki nocne, są również siedliskiem pluskiew. Zajrzyj do wnętrza szuflad, szczególnie wzdłuż łączeń i przy uchwytach. Sprawdź również tył szafek nocnych i ich spody, a także przedmioty dekoracyjne, lampy i ramki na zdjęcia.
  5. Walizki i plecaki. Bagaż jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla pluskiew. Dlatego też zaleca się pozostawienie go w łazience przed rozpoczęciem inspekcji pomieszczenia. Sprawdź pasy wokół walizki. Sprawdź zagięcia i szczeliny każdej walizki lub torby podróżnej.

Niezależnie od kategorii, każdy hotel może ucierpieć z powodu inwazji pluskiew, ponieważ ich obecność nie jest związana z porządkiem czy higieną w pomieszczeniach, w których występują.

W przypadku odkrycia pluskiew w pokoju hotelowym, warto natychmiast o zaistniałym fakcie powiadomić personel hotelu, po to, by przedsięwziąć konkretne środki w walce z tymi uporczywymi owadami. Obecność pluskiew w jednym z pokoi oznacza duże prawdopodobieństwo obecności insektów również w innych pomieszczeniach hotelowych.

Dezynfekcja pluskwy

Powakacyjne pluskwy

Zdarzają się sytuacje, że, pomimo zachowanej ostrożności, powakacyjne pluskwy przyjeżdżają wraz z nami do domu. Domowe środki zaradcze, takie jak pranie odzieży w wysokiej temperaturze, rzadko wygrywają z tymi uciążliwymi i łatwo mnożącymi się insektami. Konieczna jest wówczas dezynfekcja pluskwy przeprowadzana przez certyfikowanych specjalistów, którzy posiadają profesjonalne środki chemiczne tak, by walkę z uporczywymi lokatorami wygrać raz a dobrze.