Gdzie znajduje się najdłuższy tunel kolejowy w Polsce?

Z pewnością wielu z nas miało okazję słyszeć o najdłuższym tunelu kolejowym w Polsce, jednak pomimo tego nie do końca wiadomo, gdzie się on znajduje. Mowa tutaj oczywiście o najdłuższym tunelu kolejowym leżącym w województwie dolnośląskim pomiędzy Jedliną Zdrój a Wałbrzychem. Miejsce to skrywa wiele tajemnic, które naprawdę warto poznać. Poza tym wycieczka tam to także świetna okazja do tego, aby zobaczyć nie tylko tunel, ale też okoliczne wzniesienia.

Historia najdłuższego tunelu kolejowego w Polsce

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce znajduje się pod Masywem Małego Wołowca (720 m n.p.m.) biegnący pomiędzy wspomnianymi już wcześniej miejscowościami: Jedliną Zdrój i Wałbrzychem. Czas, kiedy przystąpiono do prac związanych z powstaniem tunelu to lata 1876-1789. W tym okresie wydrążono tunel o długości 1560 metrów. Warto wspomnieć, że pracę nie zakończono na utworzeniu tego tunelu. Niestety po pewnym czasie okazało się, że jeden tunel prowadzący wyłącznie w jedną stronę jest niewystarczający, co skłoniło do poważnych rozmyślań o budowie kolejnego tunelu. W latach 1907-1912 rozpoczęto prace mające na celu utworzenie drugiego tunelu, który ostatecznie mierzył, aż 1601 metrów. W wyniku tych działań powstały dwa równoległe tunele. Wykonawcą drugiego tunelu była niemiecka firma. Pomimo że w tamtych czasach prace związane z budową tuneli były bardzo trudne, to zaangażowanie i przede wszystkim ogromny wysiłek przyczyniły się do wydrążenia tuneli, który możemy dziś podziwiać.

Do budowy tuneli przyczyniła się wojna francusko pruska, w czasie której istotną rolę odgrywała kolej. To właśnie, dlatego zdecydowano się na budowę tunelu. Niestety na przeszkodzie stanął Masyw Małego Wołowca, gdzie miała biec linia kolejowa Wałbrzych – Kłodzko. Aby pokonać te trudności, zdecydowano się na wydrążenie tunelu pod masywem. Wnętrze tunelu wykończone zostało zabudową murowaną z bloczków kamiennych oraz w niektórych miejscach z cegły klinkierskiej i obudowy żelbetowej. Wymiary tunelu, to 4.8 m szerokości i 5.8 wysokości. Tunel posiada szyb wentylacyjny, który umożliwiał odprowadzanie spalin.

Po zakończeniu prac związanych z pierwszym torem, w roku 1880 odbył się pierwszy przejazd pociągu, po czym kilkanaście lat później przystąpiono do wybudowania drugiego toru. Oba tunele były wykorzystywane, dzięki czemu możliwy był transport, który przynosił naprawdę wiele korzyści.

Co wyróżnia najdłuższy tunel kolejowy i czy można go zwiedzać?

Głównym elementem wyróżniającym tunel kolejowy pod Wołowcem jest jego długość, przez co jest on określany, jako najdłuższy tunel w Polsce. Ponadto warto zwrócić uwagę na dobry stan zachowania tego miejsca pomimo upływu wielu lat. W tunelu znajduje się szyb wentylacyjny, który umożliwiał nie tylko odprowadzenie spalin, ale też był drogą ucieczki dla człowieka, na co pozwalały znajdujące się tam schody. Krótszy tunel, który powstał, jako pierwszy obecnie jest pozbawiony torów, a więc jest on całkowicie wyłączony z użytku. Natomiast drugi przeszedł remont i działa do dnia dzisiejszego.

Jedną z ciekawostek jest to, że w czasie II wojny światowej tunel służył, jako schron dla pociągów niemieckich, jednak obecnie nie ma tam żadnych dowodów na prowadzone działania Niemców z czasów wojny.  Wchodząc do tunelu, panuje tam całkowita ciemność. Na końcu tunelu widać niewielkie światło, które znajduje się na drugim końcu. Atmosfera w tunelu może przyprawiać o ciarki, jednak jest to naprawdę świetna przygoda. Aby dobrze się przygotować do tej wycieczki, nie należy zapomnieć o dobrej latarce lub czołówce, co pozwoli na oświetlenie drogi. W tunelu panuje duża wilgoć, co jest dosyć charakterystyczne dla tego rodzaju miejsc.

tunel

Drugi tunel został wyremontowany, a wstęp do niego jest zabroniony. Tunel ten jest użytkowany, przez co zobaczyć można jedynie drugi tunel wyłączony już z użytkowania. Wiele osób wybiera się na wycieczki właśnie do tego miejsca, aby móc zobaczyć na własne oczy najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Poza odwiedzeniem tunelu znajdującego się pod Małym Wołowcem można także zwiedzić szczyt, pod którym usytuowany jest cieszący się popularnością najdłuższy tunel.