Zieleniec – idealny pomysł na Narty i nie tylko
Zieleniec jest dzielnicą Dusznik Zdroju nieco oddaloną od centrum miasta. Do niedawna był samodzielną miejscowością na peryferiach Kotliny Kłodzkiej, położoną najwyżej w Sudetach, na wschodnim zboczu Gór Orlickich o niespotykanym nigdzie mikroklimacie zbliżonym do alpejskiego.
Zieleniec popularnym ośrodkiem narciarskim
Zieleniec to niezwykle popularny na Dolnym Śląsku ośrodek narciarski, który w sezonie gości wielu amatorów sportów zimowych. Ze względu na specyficznym mikroklimat tego obszaru panują tu idealne warunki do uprawiania sportów. Duża ilość opadów powoduje, że śnieg na stokach północnych miasta leży od listopada aż do końca marca. Na jego terenie działa aż 48 wyciągów narciarskich. Poza tym funkcjonują tu dwie koleje linowe czteroosobowe i jedna sześcioosobowa, a dla najmłodszych wyciągi typu babylift. Trasy o różnym stopniu trudności przygotowane są dla narciarzy doświadczonych i początkujących. Oświetlone stoki umożliwiają jazdę do późnych godzin wieczornych. Snowboardzistom miasto oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę halfpipe. Przy głównej ulicy Zieleńca znajdują się wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i szkółki narciarskie, z których lekcji mogą skorzystać początkujący amatorzy sportów zimowych.
Zieleniec popularnym ośrodkiem kolarskim
Zieleniec w ostatnich latach stał się ważną miejscowością dla amatorów kolarstwa. Co roku trenuje tutaj kadra polskich kolarzy górskich z Mają Włoszczowską na czele. W sierpniu odbywa się w Zieleńcu jeden z najtrudniejszych maratonów kolarskich o nazwie „Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim.” Organizatorem cyklicznej imprezy sportowej jest Klub Kolarski Ziemi Kłodzkiej. Inną niezwykle ważną imprezą sportową są Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB – Memoriał Artura Filipiaka, poświęcony zmarłemu przedwcześnie kolarzowi.
Atrakcje Zieleńca
Na terenie Zieleńca znajduje się schronisko Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego o nazwie „Orlica” i schronisko Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. „Orlica” znajduje się na Głównym Szlaku Sudeckim, który prowadzi przez najbardziej interesujące partie tego pasma górskiego. Jego długość wynosi około 440 kilometrów, co sytuuje go na drugim miejscu pod względem długości szlak górski w Polsce. To dobra baza wypadowa na wycieczki piesze w Góry Orlickie i Bystrzyckie. W łatwy sposób można stąd dostać się do Czech, wjeżdżając wyciągiem do schroniska o nazwie Masarykova Chata. Jedną z wielu atrakcji miasta jest przejazd ośmioosobowym skibusem do Zieleńca i z powrotem.
Zabytki w Zieleńcu
W centrum Zieleńca znajduje się zabytkowy kościół świętej Anny, którym opiekują się ojcowie franciszkanie. Choć jego historia sięga początków XX wieku, to pierwsza drewniana świątynia została zbudowana w tym miejscu w XVII wieku. Kościół w obecnym kształcie został wzniesiony w latach 1901 – 1902 z inicjatywy notariusza arcybiskupstwa, a późniejszego proboszcza Augustyna Grunda. Jego konsekracja miała miejsce 4 października 1904 roku. Szczególną wartość nie tylko sakralną, ale historyczną przypisuje się wyposażeniu kościoła, którego powstanie datuje się na 1790 rok. Są to obrazy, ambona, ołtarze, chrzcielnica wraz z pokrywą, figurki z okresu baroku. W jego pobliżu znajduje się kaplica świętego Bonawentury.
Jak znaleźć dobry nocleg w Zieleńcu?
W celu znalezienia dobrego noclegu w Zieleńcu warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej fajnewczasy.pl. Po wpisaniu miejscowości ukażą się oferty w postaci pensjonatów, hoteli, domów wczasowych, domków całorocznych, apartamentów, pokoi gościnnych, willi, ośrodków wypoczynkowych położonych w samym Zieleńcu lub w jego pobliżu z bogatą ofertą dla turystów przyjeżdżających w okresie letnim i zimowym.