Wybierz się w Karkonosze i odetchnij jesienią

Karkonosze to miejsce tętniące życiem i atrakcjami, jakie pomogą Ci ciekawie spędzić czas nawet wtedy, gdy pogoda nie dopisze. Nie ma znaczenia, o jakiej porze roku tu przyjedziesz.

Zawsze masz szansę świetnie się tu bawić. Przechodząc jednak do sedna, co warto zwiedzić w okolicach Karpacza jesienią? Dlaczego warto wybrać się w Karkonosze?

Kowary – co warto w nich zobaczyć?

Kowary to niewielka miejscowość położona o niecałe 10 km od Karpacza, do której warto zajrzeć z kilku powodów. Pierwszym z nich jest pięknie odrestaurowany rynek, na którym najstarsze zabudowania liczą sobie nawet 300 lat.

W samo południe na starówce można usłyszeć dźwięk hejnału – niektórzy twierdzą nawet, że przy uważnym wsłuchiwaniu się można w nim usłyszeć brzmienie kowalskiego młota, będącego symbolem miejscowych tradycji.

Pozostając jeszcze przy tradycyjnych akcentach, zajrzyj do Domu Tradycji Miasta Kowary, który powstał w 2017 roku w jednej z odrestaurowanych kamienic, w którym możesz zapoznać się z atrakcyjnymi eksponatami, ukazującymi dzieje Kowar.

Pałac w Miłkowie

Budowla pochodzi z 1667 roku i od tamtej pory przeszła kilka znaczących zmian. Wszystko zaczęło się od pożaru, do jakiego doszło 101 lat od czasu powstania zamku, po którym nieruchomość odbudowano w stylu klasycystycznym, a do tego powstał park otaczający pałac. Od 1996 roku znajduje się w rękach prywatnych, służąc odwiedzającym jako hotel i restauracja. Budynek znajduje się o zaledwie 4 km od Karpacza, po drodze do Jeleniej Góry, do której również warto zajrzeć.

Cieplice – zajrzyj do słynnego polskiego uzdrowiska!

Przeuroczy deptak w Cieplicach oraz postawiony tam pałac Schaffgotschów to bez wątpienia miejsca, które musisz zobaczyć. Obok tego warte uwagi są również Termy Cieplickie, będące nowoczesnym kompleksem basenów termalnych. Pomimo swojego nowoczesnego charakteru, być może uda Ci się tu poczuć dawny klimat, jakim raczyli się możni kuracjusze jeszcze przed wiekami. Jedną z najpopularniejszych kuracjuszek była m.in. królowa Maria D’Arquien, zwana pieszczotliwie Marysieńką.

Dlaczego warto pojechać w Karkonosze?

Szlaki górskie

Możliwość chodzenia po górach zawsze była, jest i będzie jedną z pierwszych kwestii, jaką większość z nas rozważy, planując odwiedzenie Karpacza i okolic.  Jedną z zalet górskich wypraw po Karkonoskich szlakach jest to, że praktycznie każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Zróżnicowanie poziomu trudności i długości tras przekłada się zarówno na możliwość odbycia długiej, wymagającej trasy, jak i na urządzenie sobie powolnego spaceru utwardzoną ścieżką z dziecięcym wózkiem.

Lokalne atrakcje

Współcześnie pod pojęciem “atrakcje” rozumiemy zarówno miejsca oferujące nam typowo komercyjną rozrywkę, jak i miejsca kultu lub związane z historią. W Karpaczu możecie liczyć i na jeden i na drugi rodzaj “atrakcji”. W przypadku bardziej rozrywkowego charakteru swojej wycieczki rozważ udanie się do kompleksu basenów “Tropicana”, położonego o zaledwie 300 m od komfortowej rezydencji “Trojan”, w której możesz zapewnić sobie komfortowy nocleg w luksusowych warunkach, czy też Muzeum LEGO, jeśli na wycieczce są z Tobą dzieci.

karpacz

Piękna architektura sakralna

Jeśli interesuje Cię zwiedzanie tego typu obiektów, również się nie rozczarujesz. Obowiązkowa jest licząca sobie 800 lat Świątynia Wang, do której zbudowania nie wykorzystano ani jednego gwoździa, czy też kaplica św. Wawrzyńca, umieszczona… na szczycie Śnieżki.

Postawiono ją tam z dwóch powodów. Po pierwsze, ówczesny właściciel Cieplic chciał w ten sposób zademonstrować swoje prawo własności do okolicznych terenów. Po drugie z kolei, wierzono, że częste zmiany pogody w górach są sprawką demonów, a konkretnie – Ducha Gór. Kaplica na Śnieżce zapoczątkowała nowy nurt turystyki pielgrzymkowej, chociaż religijny aspekt z czasem zaczął tracić swoje pierwotne znaczenie.

Nocleg w Karpaczu – co wybrać?

Baza noclegowa w Karkonoszach z pewnością Cię nie rozczaruje, bez względu na to, jakie miejsce dla siebie wybierzesz. Sprawdź ofertę noclegu w Karpaczu wspomnianej już rezydencji “Trojan”, w której czekają na Ciebie przytulne pokoje z osobną łazienką i niezbędnym wyposażeniem. A potem… zaszyj się po całym dniu pod ciepłą, pachnącą pościel i patrz na rozgwieżdżone niebo nad karkonoskimi szczytami z okna trojańskiej rezydencji.