Wakacje w góry w Polsce – gdzie warto się wybrać?
Kiedy planujemy wyjazd w polskie góry, zwykle bierzemy pod uwagę Tatry, Karkonosze, Pieniny, może Bieszczady. Rzadko na myśl przychodzi nam Beskid Niski, który z zupełnie niezrozumiałych powodów jest mniej popularnym kierunkiem wakacyjnych wojaży. Natomiast jest to piękne pasmo górskich szczytów, bez tłoku na szlakach, z wyjątkową przyrodą, spokojem i dostojeństwem zachwycającego krajobrazu z łemkowskimi cerkiewkami i drewnianymi kościółkami.
Zalety wyjazdu w Beskid Niski
Beskid Niski to niewielkie pasmo górskie położone na południu Małopolski, oddalone trzy godziny jazdy od Krakowa. Niewielkie góry pozwalają na piesze wycieczki nie tylko doświadczonym turystom, ale również tym, którzy stawiają pierwsze kroki na górskich szlakach, czyli dzieciom. Cisza i możliwość relaksu na nieobleganych przez turystów szlakach jest główna zaletą Beskidu Niskiego.
Kontakt z dziką naturą, słuchanie odgłosów górskich strumieni, spokój i okazja do wyciszenia się i nabrania dystansu do obowiązków codzienności, ale również doświadczanie fizycznego zmęczenia po każdej z wypraw, to zalety pobytu w Beskidzie Niskim. Mniej popularne miejsca wakacyjnych wypraw pozwalają doświadczyć turystom wielu emocji związanych z kontaktem z dziką, górską przyrodą, trudu borykania się na szlaku z zaskakującą, często kapryśną pogodą. Beskid Niski można również zwiedzić w trakcie wędrówki Głównym Szlakiem Beskidzkim.
Co warto zobaczyć w Beskidzie Niskim?
Beskid Niski to wielkie bogactwo kulturowe i historyczne związane z kulturą łemkowską. Łemkowie zasiedlali tereny Beskidu Niskiego od XIII do XVI wieku. Wytworzyli ciekawą kulturę, w której mieszają się wpływy wschodu i zachodu. Charakterystycznym elementem krajobrazu łemkowskich wsi są cerkwie, zbudowane z drewna z wieżą i podłużnym korpusem. Niestety ten świat odchodzi w przeszłość, ponieważ w okresie międzywojennym w Polsce mieszkało około 100 tysięcy Łemków, a po wojnie z powodu różnych wydarzeń związanych z II wojną światowa, akcją „Wisła” pozostało ich niewielu, bo ponad 31 tysięcy.
Świat Łemków odchodzi w zapomnienie, dlatego warto wybrać się w Beskid Niski, aby zobaczyć pozostałości ten unikalnej kultury i architektury w postaci urokliwych drewnianych cerkwi, przydrożnych kapliczek i krzyży, cmentarzy oraz rozsmakować się w przepysznej kuchni łemkowskiej. Dzięki kościołom, cerkwiom, muzeom, pomnikom oraz dwujęzycznym tablicom z nazwami miejscowości możemy zobaczyć skromne pozostałości świata, który kiedyś tętnił życiem.
Zalety noclegu w Beskidzie Niskim
Każdy dzień pobytu w Beskidzie Niskim jest najlepszym sposobem ucieczki od cywilizacji. Kameralna i przyjazna atmosfera, spokój, cisza oraz piękne widoki są niezwykłą atrakcją tego regionu, czego dopełniają małe i przytulne dworki, pensjonaty, noclegownie, które zapewniają nocleg dla turystów będących w trasie lub tych, którzy pragną spędzić urlop z dala od cywilizacji.
Na pobyt w pięknej i cichej dolinie w Beskidzie Niskim zaprasza Ropki Dwór Rajdany
Wyobraźmy sobie piękną, cichą łemkowską dolinę otoczoną urokliwymi pasmami wzgórz, w jej centrum polski dwór alkierzowy, zbudowany w oparciu o sześćsetletnią tradycję budowania siedzib wiejskich w Polsce, położony na 1,5 hektarowej ogrodzonej nasadzeniami świerkowymi działce, który zapewnia przybyszom komfortowe warunki pobytu w ciszy i spokoju. Takim miejscem jest nocleg w Beskidzie Niskim Ropki Dwór Rajdany. Atrakcją Ropek jest położenie w centrum szlaku architektury drewnianej, który jest unikatem na skalę europejską oraz usytuowanie na Głównym Szlaku Beskidzkim.
W pobliżu Ropek znajduje się miejscowość o nazwie Wysowa Zdrój, która jest spokojnym uzdrowiskiem, oferującym turystom wiele atrakcji, między innymi wspaniały park spacerowy, krytą luksusową pływalnię oraz pijalnię wód mineralnych. W wysowskich karczmach można delektować się autentyczną, przepyszną kuchnią łemkowską. To doskonały punkt wypadowy do pieszych wycieczek po górskich szlakach i miejsce wyjątkowe położone w malowniczej scenerii Beskidu Niskiego.