Urlop nad polskim morzem-czy warto?

Przed okresem wakacyjnym każdy z nas zastanawia się czy urlop spędzić nad morzem, w górach czy za granicą. Coraz większą popularnością cieszy się Morze Bałtyckie, a rezerwowanie hoteli w nadmorskich miejscowościach rozpoczyna się już na kilka miesięcy wcześniej. Czy warto wybrać się nad polskie morze? Jakie są zalety i wady spędzenia urlopu na nadbałtyckiej plaży?

Bałtyk – mekka turystyczna Polaków

Coraz częściej Polacy wybierają się nad polskie morze nie tylko by zyskać złocistą opaleniznę, ale również by skorzystało na tym nasze zdrowie. Jod, którego spore ilości znajdują się w nadmorskim powietrzu, świetnie wpływa na organizm, dodaje energii, dba o prawidłową pracę tarczycy i o rozwój naszego mózgu. Wiele młodych mam decyduje się na wyjazd nad Bałtyk, by ich małe pociechy mogły nawdychać się tego cennego minerału. Nic dziwnego, bo mnóstwo osób cierpi z powodu jego niedoboru. Nad Bałtykiem możemy znaleźć wiele ośrodków , które oferują prozdrowotny pakiet wypoczynkowy. Urlop możemy w takiej sytuacji połączyć z masażami, odpowiednią dietą czy treningami. Poprawimy nasze zdrowie oraz kondycję.

Dużą zaletą nadbałtyckich plaży, są piękne zachody słońca. Nawet jeśli nie przepadamy za opalaniem się, wspaniałe widoki na pewno nas zachwycą. Na plaży w godzinach wieczornych zbiera się mnóstwo osób tylko by nacieszyć oczy majestatycznym słońcem chowającym się za horyzont. Jest to idealny sposób na relaks, zwłaszcza w połączeniu z długim spacerem wzdłuż brzegu. Piasek przesypują ce się między palcami i masujący podeszwy naszych stóp może być niezwykle skutecznym masażem, który wynagrodzi nam trudny dnia codziennego. Spora część osób decyduje się na wyjazd nad może bałtyckie, bo od ciężkich i wymagających wycieczek górskich, woli spokojnie spędzony czas, leżenie na słońcu i pełen relaks, bez jakiejkolwiek formy wysiłku.

Niestety polskie morze oprócz zalet, ma również wiele wad. Wiele osób narzeka również na infrastrukturę sanitarną jaka występuje na plażach. Toalety jak i prysznice pozostawiają wiele do życzenia. Nie dość, że jest ich bardzo mało, jeśli już jakieś znajdziemy ich czystość z pewnością nas nie zadowoli. Pogoda nad polskim morzem jest bardzo zmienna. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz urlop spędzimy wygrzewając się na plaży w pełnym słońcu, może powinniśmy zastanowić się nad wyjazdem za granicę. Nad Bałtykiem co prawda możemy trafić na piękny słoneczny tydzień, ale zazwyczaj wysokim temperaturom towarzyszą burze, nagłe i mocne deszcze lub porywiste wiatry.  Woda w morzu jest zazwyczaj zaskakująco nieprzyjemnie zimna, dlatego wiele osób szybko rezygnuje z kąpieli w niej.

Plusy i minusy urlopu nad polskim morzem

Przeglądając fora internetowe większość negatywnych opinii odnosi się do stanu polskich plaży, a dokładnie do ogromnej ilości śmieci jakie znajdują się dosłownie wszędzie. Plażujące osoby po udanym wypoczynku, mają tendencję do zostawiania po sobie pustych butelek, papierków i innych śmieci.  Jeśli zdecydujemy się spędzić urlop nad Bałtykiem, nie zapomnijmy po sobie posprzątać.

Każdy kto choć raz spędził urlop nad Bałtykiem doskonale wie jaki tłok panuje na plaży zwłaszcza w sezonie. Rozgraniczanie „swojego miejsca” rozpoczyna się już we wczesnych godzinach porannych. Osoby ceniące sobie prywatność powinny zastanowić się nad weekendem w górach lub za granicą. Poza sezonem sytuacja jest nieco lepsza, wtedy możemy wygodnie rozłożyć się na piasku i cieszyć dniem wolnym od pracy.