Planujesz wakacyjne podróże? Wybierz soczewki jednodniowe

Masz wadę wzorku, która utrudnia Ci wygodne podróżowanie? Soczewki jednodniowe zapewniają nie tylko wyjątkowy komfort, ale i bezpieczeństwo – na wakacjach w górach, nad morzem czy nad jeziorem.

Jakie wyróżniamy rodzaje soczewek?

Soczewka kontaktowa jest wygodną formą korekcji wzroku. Po założeniu na oko, pokrywa całą jego powierzchnię, będąc niewidoczną. Jest przezroczysta, bądź lekko zabarwiona dla ułatwienia jej zakładania i zdejmowania. Do niedawna były one wyrabiane ze szkła. Natomiast obecnie materiałem produkcyjnym jest tworzywo organiczne lub substancja hydrożelowa lub silikonowo-hydrożelowa. Tworzywo organiczne jest wykorzystywane do produkcji soczewek twardych, mniej wygodnych, ale stosowanych przy bardziej skomplikowanych wadach wzroku. Natomiast substancję hydrożelową i silikonowo-hydrożelową wykorzystuje się do produkcji soczewek miękkich. Soczewki dobierane są przez okulistę lub optometrystę w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Soczewki jednodniowe, nazywane jednorazowymi, pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. W związku z tym zniknął problem właściwej ich pielęgnacji. Po każdym dniu po prostu je wyrzucamy. Dzięki temu nie ma potrzeby zaopatrzenia się w pojemniki do ich przechowywania i płyny pielęgnacyjne do dezynfekcji, a także pamiętania o codziennych zabiegach polegających na ich czyszczeniu i dezynfekowaniu oraz odpowiednim przechowaniu do następnego dnia.

Soczewki jednodniowe to jedne z najczęściej kupowanych tego typu produktów. Rynek oferuje różnego rodzaju soczewki jednodniowe, które są przystosowane do korygowania różnych wad wzroku, na przykład sferyczne – przeznaczone dla krótkowidzów i dalekowidzów, toryczne dla astgmatyków, progresywne dla osób cierpiących na prezbiopię i kosmetyczne, zmieniające tylko barwę tęczówki.

Zalety soczewek jednodniowych

Na rynku można zaopatrzyć się obecne w soczewki jednodniowe różnych firm – nie wymagają one żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaletą soczewek jednodniowych jest zabezpieczenie higieny oczu, ponieważ jednorazowe opakowania, w których się znajdują, są sterylne. Poza tym można je wygodnie zakładać i ściągać bez obaw o ich uszkodzenie lub pomylenie oka, na które ma być ona ponownie założona.

soczewki jednodniowe dla podróżników

Doskonale sprawdzą się podczas użytkowania przez sportowców oraz okazjonalnych użytkowników soczewek kontaktowych, którzy na co dzień noszą okulary, a tylko na wyjątkowe okazję zakładają soczewki kontaktowe. Takie szkła nie stanowią żadnego zagrożenia dla wzroku użytkujących je osób, związanego z nieodpowiednia pielęgnacją. Ze względu na wygodę użytkowania soczewek jednodniowych, zainteresowanie tego typu produktami jest duże i nieustannie wzrasta. Szkła jednorazowe należą do najpopularniejszych tego typu produktów. Powodem, oprócz braku konieczności ich pielęgnacji, jest wysoka ostrość widzenia jaką zapewniają użytkownikowi. Najistotniejszą zaletą soczewek jednodniowych jest niezwykle niska liczba powikłań oka oraz różnych infekcji, pojawiających się w jego obrębie. Dzięki temu, że soczewki takie są produktem jednorazowym, zapewniają komfort użytkowania. Wykonane są z substancji hydrożelowej lub silikonowo-hydrożelowej, dlatego są miękkie i elastyczne oraz gwarantują wygodę w czasie użytkowania.

Nie podrażniają, co jest istotne dla osób o wrażliwych, suchych oczach, ale także dla alergików, u których tego typu produkty mogą wywołać reakcję uczuleniową. Niektóre spośród soczewek jednodniowych chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV. Nowoczesne soczewki jednodniowe wykonane z substancji silikonowo-hydrożelowej oprócz wielu zalet wymienionych powyżej, doskonale nawilżają oko i przepuszczają tlen, dzięki czemu oczy nie są zaczerwienione, suche i nie pieką. Doskonale sprawdzą się podczas użytkowania przez osoby mające problem z przesuszaniem się oczu oraz alergików, ponieważ nie wywołują reakcji uczuleniowych.

W jakich sytuacjach korzystać z soczewek jednodniowych?

Soczewki jednodniowe doskonale sprawdzą się w czasie podróży, czy wakacyjnego urlopu, kiedy nie mamy czasu ani odpowiednich warunków na zabiegi pielęgnacyjne, a noszenie okularów jest w wielu sytuacjach niewygodne. Będą idealne dla miłośników sportu uprawiających różne dyscypliny, na przykład bieganie, siatkówkę, pływanie, jazdę na rowerze. Możemy bez obaw korzystać w nich z sauny, czy solarium, a także w trakcie wyjazdowych imprez rodzinnych, takich jak na przykład wesela. Będą idealne również podczas wyjazdu służbowego. Należy jedynie pamiętać, że soczewki jednodniowe powinno się zdjąć przed pływaniem czy nurkowaniem – nieczystości z wody mogłyby dostać się pod soczewkę i wywołać podrażnienie oka. Jeśli jednak chcesz jedynie odpocząć na plaży lub zamoczyć stopy w morzu, możesz zrobić to bez obaw także w soczewkach jednodniowych.