Miejscowości, które warto odwiedzić w województwie mazowieckim

Kiedy zastanawiamy się nad  zwiedzeniem województwa mazowieckiego — od razu przychodzi nam na myśl Warszawa. Nic dziwnego, ponieważ stolica stanowi punkt obowiązkowy wszelkich wycieczek w te strony. Zdecydowanie mamy, co podziwiać, a także jakie kolekcje oglądać. Jednak oprócz Warszawy w województwie Mazowieckim znajdziemy wiele innych wartych uwagi miejscowości.

Nieborów

Niepozorna wieś o nazwie Nieborów mieści się w powiecie łowickim. Zamieszkiwana jedynie przez 921 mieszkańców posiada niesamowity zabytek w postaci okazałego pałacu. Przez wieki pałac zmieniał właścicieli. Wśród nich możemy znaleźć tak znamienite nazwiska jak: Lubomirski, którego to herb uczestniczył w fundowaniu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, a także Radziwiłł. W dodatku w samym pałacu pojawiały się bardzo znamienite postaci, takie jak Norblin, którego grafiki możemy podziwiać wśród wrocławskich zbiorów Ossolineum, a także Aleksander Orłowski — znamienity malarz, a także znawca literatury — Stanisław Trembecki, znany również wszystkim poeta Jan Ursyn Niemcewicz, a także wielu innych. W kompleksie pałacu w Nieborowie możemy podziwiać niesamowitą architekturę samego budynku. Na gości czeka także wspaniała oranżeria.

Czersk

W Czersku, możemy znaleźć gotycki zamek, którego budowa rozpoczęła się w roku 1388, a zakończyła w 1410. Ta XV wieczna fortyfikacja należała do Książąt Mazowieckich. Kiedy w 1526 roku ziemie z zamkiem zostały przyłączone do Królestwa Polskiego — nadbudowano cylindryczne wieże. Co ciekawe zamek został wybudowany na nieregularnym planie. W miejscach dawnych wałów, które należały do grodu ziemnego. Do czasów współczesnych zachowały się wszystkie trzy wieże oraz mury zamku. Z wież można podziwiać  urokliwą panoramę okolicy.

Czarnolesie

Większość z nas pamięta Treny Kochanowskiego i wspominane w szkole bardzo często Czarnolesie. Jednak nie bez przyczyny poeta otoczył tę miejscowość przepastnym sentymentem. Budynek mieszczącego się w owej miejscowości Muzeum Jana Kochanowskiego to XIX wieczny dwór Jabłonowskich. Wspaniały budynek umiejscowiony jest w otoczeniu czarnoleskiej natury zabytkowego parku. Warto zajrzeć nie tylko, by zobaczyć pamiątki i zbiory dotyczącego jednego z najważniejszych polskich poetów, ale także dla natury i doświadczenia niesamowitego spokoju tego miejsca.

czarnolas

Mszczonów

Między Łodzią a Warszawą znajdziemy kompleks basenów termalnych w Mszczonowie.  Kompleks jest nowy, bo powstał zaledwie dziesięć lat temu — w 2008 roku i wykorzystuje naturalne wody termalne. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że wspomniane baseny są całoroczne. Jeden z nich jest basenem zewnętrznym, zawierającym surową wodę termalną. W wyposażeniu kompleksu znajdziemy masażery ciśnieniowe, sztuczną rzekę a także wiele innych atrakcji. Woda mszczonowska ma charakter wodorowo-węglanowo-wapniowo-sodowy i wydobywana jest z głębokości aż 1700 metrów. Poleca się kąpiele, by wspomóc układ kostny — to doskonały lek na schorzenia reumatyczne. Dodatkowo działa kojąco i obniża stres.

Sierpc

Zwiedzając województwo mazowieckie nie sposób pominąć Muzeum Wsi Mazowieckiej, czyli skansenu w Sierpcu. Wspomniany skansen stanowi niesamowity na skalę ogólnopolską park etnograficzny. Sam skansen zajmuje ujmujące dech w piersiach tereny o powierzchni ponad 60 hektarów. Na terenie samego skansenu mieści się wiele obiektów. W tym ponad 80 obiektów architektury drewnianej, reprezentujących budownictwo ludowe drugiej połowy XIX wieku  Mazowsza północno-zachodniego. Zwiedzając Skansen w Sierpcu możemy zobaczyć wypiek chleba, a także domowy, zgodny z tradycjami wyrób twarogu, proces suszenia ziół, a także pranie i prasowanie bielizny. Warto mieć na uwadze, że teren skansenu posłużył za plan filmowy do takich produkcji jak „Ogniem i mieczem” czy „Pan Tadeusz”.

Garwolin

Warto udać się do miejscowości Garwolin, w której znajdziemy pozostałości żydowskiego kirkutu. Na którym odnajdziemy pozostałości 20 macew. Dodatkowo okazałym zabytkiem okazuje się kościół wybudowany na przełomie XIX i XX wieku w stylu neoklasycystycznym [1]. Fanów militariów mogą ucieszyć dawne koszary kawaleryjskie, które zajmowane były podczas I Wojny Światowej przez wojska rosyjskie, zaś w okresie po I Wojnie Światowej do roku 1939, przez wojska polskie. Cieszyć może również okoliczna natura i wiele rezerwatów przyrody, w których odnajdziemy zagrożone wyginięciem gatunki kwiatów, na przykład gatunków storczyka.

1 – Źródło: https://kuriergarwolinski.pl.