Kto powinien skorzystać z leczniczych właściwości wód mineralnych?

Do wód leczniczych dostęp mają wszyscy- najczęściej korzystamy z tego w specjalnych pijalniach wód na terenach uzdrowiskowych lub po zakupieniu wody w aptece. Czy jednak można korzystać z niej jak ze zwykłej wody? Kto nie może korzystać z leczniczych właściwości leczniczych wód mineralnych?

Na jakie choroby mogą pomagać wody lecznicze?

Wody mineralne znajdują się pierwotnie bardzo głęboko pod ziemią, w warstwach, które nie uległy skażeniu. Są więc naturalnie czyste i bogate w lecznicze właściwości. Poniżej kilka przykładów wód leczniczych i dolegliwości, w jakich mogą być pomocne:

  • Franciszek – woda ta pomaga na nieżyty żołądka oraz problemy z dwunastnicą. jest doskonała dla osób zmagających się z niedoborem jodu i chorobą wrzodową. Idealny wybór dla tych, którzy pragną zrzucić kilka kilogramów.
  • Hanna – wspomaga walkę z chorobami krwi, niedoczynnością tarczycy, wspomaga prace wątroby oraz jest skuteczna w zwalczaniu chorób dróg moczowych.
  • Wielka Pieniawa – zawiera wiele substancji odżywczych, takich jak żelazo, wapń lub potas, które wspomagają codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w przypadku walki z depresją, codziennymi stresami i podnosi poziom odporności. Jest dobrym wyborem dla osób z chorobami serca lub trzustki.
  • Słotwinka – Świetnie sprawdzi się w przypadku osób pragnących przejść na detoks. Doskonale usuwa z organizmu toksyny i metale ciężkie, dobra dla alergików, działa też bakteriobójczo. Dzięki wysokiej zawartości wapnia i magnezu wspomaga walkę z osteoporozą oraz leczy ze stanów depresyjnych i pomaga w walce ze stresem.
  • Jan – ze względu na silne działanie moczopędne, jest wykorzystywana w leczeniu chorób nerek i układu moczowego.

wody mineralne

Wody lecznicze – na jakiej zasadzie działają?

Wody mineralne nie są zwykłymi wodami, które można pić bez ograniczeń. Są bardzo bogate w składniki odżywcze, które mają znaczący wpływ na funkcjonowanie organizmu. Oprócz uzupełnienia niedoboru minerałów zmieniają gospodarkę wodno-elektrolitową, mogą zmieniać odczyn pH w żołądku. Woda lecznicza musi zostać dobrana przez lekarza. Muszą zostać wykluczone wszelkie przeciwwskazania odnośnie do spożywania jej określonych rodzajów. Prozdrowotne kąpiele w wodach mineralnych można połączyć z górskimi wędrówkami. Lokalizacja górska zachęca do zwiedzania i pozostania na dłużej, warto więc rozejrzeć się za interesującą kwaterą w Beskidzie Niskim.

 

Źródła wód leczniczych w Polsce

·         Wysowa Zdrój

Najbardziej popularne wody, występujące w Wysowie Zdrój, to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapienne oraz wodorowęglanowo-sodowo-wapienne. W uzdrowisku znajduje się 14 ujęć. Znajdujące się tam rodzaje wód pomagają przede wszystkim na choroby związane z układem trawienia, oddechowym oraz moczowym.

·         Tylicz

Źródło leży nad brzegiem Muszynki, blisko granicy polsko-słowackiej. Główne składniki mineralne to żelazo, wapń, i magnez. jest ono wymieniane po raz pierwszy w Księdze Miasta Tylicz w 1753 roku.

·         Krynica-Zdrój

W Krynicy-Zdrój pojawiają się wody, takie jak Zuber. Mamy tam cztery odwierty, na głębokości od 750 do 950 m. Woda jest bardzo silnie zmineralizowana, ma wysoką zawartość chlorków oraz jonu Na+. Źródła wody Zuber są nieodnawialne, wymagają zatem rozsądnego zarządzania. Inne przykładowe wody lecznicze to Jan, Zdrój Słotwinka i Kryniczanka.

 

Kiedy nie wolno pić wód leczniczych?

W przypadku stosowania leków moczopędnych należy unikać wód o takim działaniu, gdyż mogą prowadzić do odwodnienia organizmu. Mając problemy z tarczycą, nie należy na własną rękę sięgać po wodę z jodem. Wody zawierające dużo sodu ogólnie powinny być spożywane z umiarem, z uwagi na ogólny problem dotyczący zbyt dużego spożycia soli wśród Polaków. Woda ze zbyt dużą ilością magnezu zaszkodzić może z kolei osobom zmagającym się ze schorzeniami nerek.