Karpacz – co zobaczyć z dzieckiem?

Karpacz jest idealnym miejscem na pobyt rodziny z dzieckiem. Miasto położone jest w województwie dolnośląskim, niedaleko Jeleniej Góry u podnóża Śnieżki – najwyższego szczytu Karkonoszy. Oferuje turystom wiele atrakcji w postaci nie tylko wędrówek górskimi szlakami, ale również wielu innych, które zachwycą szczególnie dzieci.

Świat dzieciństwa w Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek zlokalizowane w pomieszczeniach byłego dworca kolejowego spodoba się dzieciom, a dorosłym pozwoli przenieść się w świat dzieciństwa. Zasadniczy zbiór stanowią lalki z całego świata podarowane przez Henryka Tomaszewskiego – założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej, którego pasją było kolekcjonerstwo. Swój zbiór przekazał Karpaczowi. Stała kolekcja ukazuje historię zabawkarstwa, która obejmuje okres niemal dwustu lat. Dzieci mogą oglądać lalki z całego świata w różnych sytuacjach, jak spożywają posiłki, spacerują, uczą się w szkole. W muzeum zabawek organizowane są także imprezy tematyczne, a także warsztaty dla dzieci. Oprócz stałej kolekcji pojawiają się również czasowe wystawy, prezentujące zbiory mieszkańców Karpacza i okolic. 

Karkonoskie Tajemnice

Karkonoskie Tajemnice położone są i podnóża Śnieżki. To nowa atrakcja na terenie miasta, gdyż w 2011 roku w tym miejscu znaleziono wiekowy kostur nazwany Duchem Gór. Został on udostępniony zwiedzającym w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Zbudowano w tym miejscu obiekt, służący propagowaniu historii Karkonoszy i Ducha Gór. Fantazja przeplata się tu z rzeczywistością. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, grze świateł, dźwięku i zapachu, umożliwiono turystom doświadczenie potęgi drzemiącej w Karkonoszach. 

Stylowa kolejka turystyczna Karpacz Ekspress

Kolejka turystyczna Karpacz Ekspress zawiezie uczestników wycieczki w najciekawsze miejsca Karpacza. Czas trwania wyprawy przewidziany jest na około 90 minut, gdyż pokonuje ona odległość 17 kilometrów. Trasa przejazdu obejmuje takie miejsca jak: Krucze Skały, Zapora na Łomnicy, skocznia Orlinek, Dziki Wodospad, miejsce zaburzenia grawitacji i wiele innych. Jeśli dzieci zainteresuje jakiś obiekt, wycieczkę można przerwać na zwiedzanie, następnie kontynuować w dowolnym miejscu. Z bezpłatnego przejazdu korzystają maluchy do lat trzech.

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego

Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego położone jest na dwóch kondygnacjach i zajmuje dziewięć tematycznych sal. Znajdują się tu kolekcje różnych serii klocków lego na przykład Star Wars, Technic, City oraz wiele innych związanych z Harrym Potterem, piratami z Karaibów. Niektóre eksponaty mogą być wprowadzane w ruch przez osoby zwiedzające, a po obejrzeniu ekspozycji chętni spróbują swoich sił w konstruowaniu podobnych budowli. Osoby zainteresowane zakupem klocków mogą skorzystać z oferty tutejszego sklepu. W budynku znajduje się również Muzeum Konsol i Gier Video, w którym znajduje się ponad sto eksponatów. Będzie to szczególnie pożądane miejsce dla chłopców – i ich ojców. 

Fascynujący i pełen atrakcji Park Bajek

Park Bajek to idealne miejsce dla młodszych dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Zapewni on pociechom zabawę na świeżym powietrzu na kilka godzin. Leśne ścieżki pozwolą maluchom odkryć bajkowe chatki. Przy każdej z nich narrator czyta inną bajkę „Calineczkę”, „Jasia i Małgosię”, „Żabiego króla”, „Śpiącą królewnę”, „Królową Śniegu”, „Kota w butach”, „Kopciuszka”, „Pinokia”, „Roszpunkę”, a dzieci mogą podziwiać ruchome inscenizacje w chatce. Po wysłuchaniu bajek pociechom udostępnia się duży plac zabaw z różnymi konstrukcjami, a potem wspinaczkę na miniaturowy szczyt Śnieżki lub szukanie skarbu Ducha Gór. Jest tu również trampolina, karuzele, koniki, zjazd letnim torem na pontonach i cieszące się dużą popularnością gry wodne oraz wiele innych atrakcji.

Park rozrywki Western City

Park rozrywki Western City nawiązuje tematycznie do Dzikiego Zachodu. Dostarcza on rodzinom z dziećmi wielu atrakcji. Można tu strzelać do celu z łuku, rzucać lassem, wspinać się na Pal Męczarni, podróżować kolejką. Na kowbojskiej strzelnicy spróbować swoich sił w strzelaniu z rewolwerów, koltów, winchesterów, a po wielu atrakcjach zjeść posiłek i odpocząć w Chacie Trapera, wsłuchując się w ciekawe opowieści o tych doskonałych myśliwych, żyjących w harmonii z dziką naturą. Dzieci mogą jeździć konno na kucykach pod opieką doświadczonych i czujnych traperów. Dla zaawansowanych w sztuce jeździeckiej przewidziano wycieczkę konną po malowniczej okolicy. W Gold City doświadczeni poszukiwacze złota nauczą gości płukać ten kruszec starą traperską metodą w odtworzonych płuczkach.

Karkonosze to doskonałe miejsce na wakacje – jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć w Karpaczu z dzieckiem, mamy nadzieję, że nasz wpis nieco pomoże podjąć decyzję!