Jak wygląda kurs PADI?

Nurkowanie może być niesamowitym sposobem na uzyskanie nowych wrażeń i dobrym sposobem na spędzenie chociażby kilkudniowego urlopu. Chcąc uzyskać podstawowe umiejętności nurkowe warto zdecydować się na wzięcie udziału w kursach, dzięki któremu uzyskamy oficjalny certyfikat PADI. Uprawnia on do samodzielnego nurkowania na określoną głębokość i jest to dokument uznawany na całym świecie. Co warto wiedzieć o kursie PADI i kto może z niego skorzystać?

Rodzaje kursów PADI czyli nurkowanie dla każdego

Decydując się na wzięcie udziału w kursie nurkowania warto zapoznać się z rodzajami i poziomami szkoleń. DSD czyli Discover Scuba Diver jest jednym z początkowych kursów, które często nazywany jest wprowadzeniem. Decydując się na wzięcie udziału w DSD można zrobić pierwsze małe kroki w kierunku nurkowania uzyskując skonkretyzowane podstawy, dzięki którym nauczymy się m.in. właściwego oddychania, techniki wyrównywania ciśnienia, zasady użytkowania sprzętu nurkowego, techniki oczyszczania automatu i maski z wody czy metody porozumiewania się pod wodą. Zajęcia odbywają się również w praktyce, dzięki czemu każdy kursant jest w stanie oswoić się z nowymi sytuacjami. W stopniu podstawowym będzie zawierało się również wykonanie kursu Open Water Diver. Jest to powszechnie najpopularniejszy oraz najbardziej uznanych kurs dla początkujących na całym świecie. Każdy kursant jest w stanie opanować podstawowe umiejętności nurkowe, a po uzyskaniu certyfikatu jest on uprawniony do samodzielnego nurkowania do głębokości 18 metrów. Kursy OWD bardzo często można wykonać w formie szkolenia weekendowego, a ceny kształtują się na poziomie od 1200 zł. Kontynuacją może być zbyć wykonanie kursu AOWD czyli Advanced Open Water Diver. Wówczas każdy kursant uzyskuje możliwość nurkowania do głębokości 30 metrów, a sama kurs jest kontynuacją edukacji podstawowej.

Kto może wziąć udział w kursach PADI?

kursy nurkowaniaW szkoleniach może wziąć udział niemal każda osoba, a także dzieci od 10 roku życia. Będą one w stanie otrzymać wówczas certyfikat Junior, który będzie uprawiał do nurkowania pod opieką osoby dorosłej bądź instruktora. Aby wziąć udział w szkoleniu nie ma konieczności posiadania własnego sprzętu gdyż bardzo wiele ośrodków szkoleniowych oferuje możliwość skorzystania z wypożyczalni akcesoriów. Przebieg kursów niezależnie od poziomu zaawansowania jest przeważnie bardzo podobny. Kursy składają się zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej. W pierwszej z nich każdy kursant ma możliwość zapoznania się z wszystkimi niezbędnymi zagadnieniami, które następnie będą ćwiczone w wodzie. Część praktyczna, w przypadku podstawowych zajęć, rozpoczyna się w specjalnie przystosowanym dla kursantów w basenie, gdzie każdy uczestnik będzie mógł liczyć na pomoc oraz wsparcie ze strony instruktorów. Aby uzyskać certyfikat, który będzie uznany na całym świecie koniecznie jest pozytywne zdanie egzaminu końcowego, który będzie sprawdzał zdobyte umiejętności oraz wiedzę. Kursy odbywają się w niewielkich grupach, a dodatkowo bardzo często możliwe jest indywidualne zdobycie certyfikatu. Dzięki temu każda osoba biorąca udział w szkoleniu może mieć pewność, że zyskała dokładną i wystarczającą wiedzę aby móc pozytywnie zdać egzamin, a następnie cieszyć się możliwością nurkowania w niemal w każdym zakątku świata. Nauka nurkowania może być doskonałą zabawą zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Może ona zostać wykorzystana zarówno w celu poszerzenia swoich umiejętności jak i jedynie by zapewnić wakacyjne atrakcję, które dodatkowo zaowocuje wieloma innymi korzyściami.