Jak przyznawane są gwiazdki hotelowe?
Liczba hotelowych gwiazdek świadczy o standardzie, udogodnieniach, jak i pozycji miejsca na mapie hotelowej. Im dany obiekt ma więcej gwiazdek, tym na bardziej luksusowe warunki możemy liczyć. Kwestię przyznawania gwiazdek nie reguluje jednak żaden ogólnie przyjęty dokument prawny. Dlatego system kategoryzacji nie jest jednolity dla wszystkich krajów. Warto mieć na uwadze to, iż 4 gwiazdki w hotelach francuskich, zupełnie nie pokrywają się ze standardem 4-gwiazdkowego hotelu w Turcji czy Indiach. Jakie więc są zasady przyznawania gwiazdek? Czy ilość gwiazdek świadczy również o cenie za dobę hotelową?
Czy warto się sugerować ilością gwiazdek?
Ilość gwiazdek, którymi szczyci się hotel to poniekąd informacja dla turystów o panującym w nim standardzie. To swoisty rodzaj wizytówki kategoryzujący i grupujący hotele jako te przeciętne, dobre i doskonałe. Chociaż hotelowe gwiazdki znane i stosowane są na całym świecie, jednak nie podlegają pod żadne, przyjęte ogólnie normy.
To oznacza, iż każdy kraj lub region świata może kierować się własnymi, wewnętrznymi zasadami w przyznawaniu wyróżnienia. Niech więc nie zdziwi nas fakt, kiedy 5-gwiazdkowy standard hotelu we Włoszech, zupełnie nie pokryje się ze standardem 5-gwiazdkowego hotelu w Egipcie. Jeśli nie mamy więc do czynienia z jednolitym standardem przyzwania wyróżnień, to czy warto się tym sugerować wybierając hotel? Jak najbardziej, jednak zachowując przy tym margines dopuszczenia do oferty hoteli, z większą ilością gwiazdek, szczególnie tych pochodzących z krajów dalekiej Azji.
Ilość gwiazdek jest jasnym sygnałem o lokalizacji, standardzie pokoi, jakości wyposażenia i wszelkich dogodnościach, jakie czekają na gości.
Jakie są zasady przyznawania gwiazdek?
Pięć gwiazdek to w większości regionów na świecie, najwyższa ocena nagradzająca hotel. Ocena, do której pretendują najlepsi. Wskazuje na luksus, doskonały standard i perfekcyjną obsługę. Kto zasługuje na przysłowiową „piątkę”?
5-gwiazdkowy hotel to absolutny top na mapie hotelowej. Przybyli goście mogą liczyć na:
- najwyższe standardy w pokojach,
- perfekcyjną bazę restauracyjną serwującą najbardziej wyszukane dania świata,
- obsługę władającą kilkoma językami,
- parking,
- hotelowe zaplecze taksówek i prywatnych kierowców,
a także szereg atrakcji, od sklepów, usług SPA i fryzjerskich, siłownię z prywatnym trenerem. Luksusowe hotele o najwyższym oznaczeniu to swoiste prężenie działające centra biznesowe, z zapleczem noclegowym. To miejsca, które zostały tak przystosowane pod względem warunków, jak i udogodnień, iż przybyli goście zupełnie nie muszą wychodzić na zewnątrz, by załatwić swoje interesy.
4-gwiazdkowe hotele zapleczem w niczym nie ustępują miejscom z wyższą oceną (oferują gościom np. sejf, minibar, lodówkę, dodatkowe fotele i kanapy, płaszcz kąpielowy, zestaw ręczników i kosmetyków). Jedynie może je różnić dostęp do udogodnień biznesowych. Ponadto przybyli goście mogą liczyć na całodobową obsługę w kwestii przygotowania posiłków i napojów.
3-gwiazdkowe hotele zapewniają gościom komfortowe warunki noclegowe (środki higieny osobistej, zestaw ręczników, suszarkę) i ciekawą bazę restauracyjną. Ich wadą mogą być często zbyt małe parkingi uniemożliwiające przyjęcie na raz wszystkich zameldowanych gości, ale nie jest to reguła. Przykładem takiego hotelu we Wrocławiu jest Jasek Premium.
2-gwiazdkowe hotele oferują gościom prywatną łazienkę i podstawowe akcesoria jak: telefon, telewizor, suszarkę. Ponadto powinny umożliwić zakup napojów i przekąsek z ogólnodostępnych automatów i własne zaplecze kawiarni.
1-gwiazdkowe hotele oferują gościom komfortowe warunki noclegowe, przy czym nie gwarantują dostępności pokoju z prywatną łazienką. Najczęściej toalety w tego typu obiektach są wspólne i znajdują się na korytarzu. Hotele te nie muszą posiadać własnego zaplecza gastronomicznego.
Więcej gwiazdek, wyższa cena?
Co ważne gwiazdki nie zawsze są wyznacznikiem standardu i jakości usług oferowanych przez hotel. Wybierając obiekt, warto również sugerować się klasyfikacją hoteli pod względem rodzaju usług:
- hotele turystyczne,
- hotele średniej klasy,
- hotele luksusowe,
- hotele apartamentowe.
Inną kwestią jest wysokość cen uzależniona od ilości gwiazdek, którymi szczyci się hotel. Standardem jest, iż hotele 4- i 5-gwiazdkowe uznawane są za luksusowe, co wiąże się z wysoką ceną. W związku z brakiem jednolitego systemu w przyznawaniu gwiazdek nie ma to jednak przełożenia na standardy w różnych krajach. Często może okazać się nawet, że 3-gwiazdkowy hotel jest o wiele bardziej zadbany niż ten, któremu kilkanaście lat temu przyznano wyższą punktację.