Jak aktywnie spędzić wakacje? – Kurs kitesurfing

Kitesurfing jest jednym ze sportów wodnych. Ta odmiana sportu wodnego, jest bardzo zbliżona do windsurfingu. W tym przypadku jednak, deskę prowadzi się w nieco inny sposób. W kitesurfingu, deska prowadzona jest na krawędzi, tak jak w przypadku snowboardu.

Charakterystycznym elementem napędzającym w tym sporcie, jest latawiec. Jest on przymocowany do specjalnej uprzęży (potocznie znanej jako trapez), którą nosi kitesurfer. Kitesurfing jest uprawiany na morzach, gdzie wieje szczególnie mocny wiatr. Coraz częściej możemy spotkać się z tym sportem także w Polsce. W ostatnich latach, kitesurfing zyskał na popularności.

Elementy niezbędne do uprawiania tego sportu

Deska – ten element może mieć metr lub dwa metry długości i cechują się małą wypornością. Mogą się one różnić wagą oraz kształtem. Istnieje kilka podstawowych rodzajów desek. Najbardziej znane są to Twin-Tip oraz Directional. Twin-Tip mają taki sam dziób oraz rufę. Dzięki temu, możemy pływać na desce w obie strony. Directional z kolei są bardzo podobne do desek windsurfingowych. Posiadają one specjalne paski (strapy), które gwarantują stały kontakt deski z nogami.

Bar – składa się on z kilku linek o długości kilkudziesięciu metrów, taśmy Depowera (do regulacji mocy latawca) oraz ze specjalnej pętli, której zadaniem jest mocowanie linek do baru i latawca.

Latawiec – jest to główny element całej konstrukcji. Wielkość latawca zaczyna się od kilku metrów kwadratowych, a kończy na dwudziestu metrach. Istnieje bardzo dużo rodzajów latawców, gdzie najpopularniejsze z nich, to Bow, Delta, Sigma, Hybryda lub latawiec komorowy.

Jastarnia

Zalety kitesurfingu

Nie bez powodu kitesurfing staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Sport ten ma bowiem wiele zalet:
Poprawa kondycji fizycznej – podczas surfowania, musimy stale panować nad sprzętem i utrzymywać stabilność.

Wzmocnienie organizmu i poprawa sylwetki – kitesurfing jest wymagającym sportem. W surfowanie zaangażowane są wszystkie mięśnie naszego ciała. Dzięki temu, zapewniamy sobie intensywny trening.

Przyzwyczajenie się do dyscypliny – surfując na fali, jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Kitesurfing wymaga więc od nas opanowania i samodyscypliny. Oprócz tego, musimy sobie również radzić z wodnym żywiołem.

Redukcja stresu – kitesurfing jest sportem, który całkowicie nas pochłania. Podczas surfowania praktycznie nie da się myśleć o niczym innym, jak o tym, by utrzymać się jak najdłużej na desce.

Zastrzyk emocji i dreszczyku – wypływanie na głębokie fale jest dla wielu osób świetną formą rozrywki. Sport ten zapewnia nam solidną dawkę adrenaliny. Doświadczenia, jakie zdobywa się podczas surfowania, są nie do opisania.

Kitesurfing – dla kogo?

Kitesurfing jest sportem należącym do ekstremalnych. Każdy, kto lubi mocne wrażenia, powinien zapisać się na taki kurs. Podczas trwania kursu, dowiemy się wszystkiego na temat tego sportu. Instruktorzy przedstawią nam wszelkie zasady, sprzęt oraz pomogą w jego doborze. Ci, którzy szczególnie lubią wodę i sporty wodne, powinni spróbować kitesurfingu jak najszybciej. Adrenalina, jaką odczuwa się podczas surfowania to główny powód, dla którego kitesurfing jest tak popularny.

Warto zapisać się na kurs kitesurfingu, jeśli lubimy sport i silne emocje. Kitesurfing jest coraz bardziej popularny, dlatego znalezienie odpowiedniego miejsca nie będzie trudne. W Polsce, najlepsze miejsce do nauki tego sportu, jest Mierzeja Helska.

kite