Dalekie podróże – auto czy pociąg?

W dzisiejszych czasach ciężko znaleźć osobę, która nie posiadałaby własnego samochodu. Nie dziwi więc, że planując wakacje czy krótki wypad za miasto, najczęściej decydujemy się na właśnie tego typu środek transportu. Co jednak z podróżami na które przeznaczyć chcemy więcej czasu, niż standardowy tydzień czy dwa? Co wybrać? Auto czy pociąg?

Możliwości, a raczej korzyści płynące z wyboru drugiej opcji, najlepiej jest rozpatrzeć na przykładzie Polski i podróżowania po jej zakątkach.

Podróż pociągiem po Polsce

Polska to piękny kraj – nikt temu nie zaprzeczy. Mamy nie tylko dostęp do morza, ale i gór. W wielu miejscach usytuowane są również jeziora, między innymi na zapierających dech w piersiach Mazurach. Bieszczady również mają swój urok – są odosobnione, dzikie i pociągające. Generalnie – jest co zwiedzać. Decydując się na wyprawę po Polsce, bardzo często pierwszym środkiem transportu jaki przychodzi nam do głowy jest oczywiście samochód. Jednak czy jest to opcja najkorzystniejsza? Okazuje się, że nie do końca.

Ci, którzy wybierają kolej, twierdzą bowiem, że nie ma lepszego rozwiązania. Według nich, podróż pociągiem po Polsce i zwiedzanie naszego kraju w ten sposób, może okazać się jeszcze bardziej ekscytujące i pełne przygód, niż w przypadku przemieszczania się autem. Podkreślają też, że ten sposób niesie ze sobą szereg korzyści – krótszy czas podróży, atrakcyjne okazje cenowe, komfort jazdy, a nawet możliwości ciekawego sposobu spędzania czasu w podróży.

Zalety podróżowania koleją

To, co przede wszystkim przemawia na korzyść zwiedzania kraju pociągiem, to szybkość podróży. Wszelkiego rodzaju pociągi poruszają się przecież po specjalnie wytyczonych dla nich torowiskach. To sprawia, że nie muszą stać w korkach, ani korzystać z objazdów. Motorniczy zmieniają się w odpowiednich momentach i zachowują w ten sposób ciągłość i płynność jazdy.

Poruszając się pociągami, mamy możliwość korzystania  z tras rozmieszczonych po całej Polsce. Wybierając takie rozwiązania, wbrew pozorom nic więc nie tracimy. Nie ma możliwości, by w upatrzone przez nas miejsce nie móc dotrzeć koleją. Istnieje wiele połączeń do ciekawych miejsc. Jeśli znajdziemy na mapie małą miejscowość, do której bezpośrednie połączenie nie istnieje, z pewnością znajdziemy też takie, które ulokowane będzie nieopodal.

kobieta przy pociągu

Co więcej, podróż pociągiem, to także większy komfort. W każdej chwili możemy przecież wstać i rozprostować kości, a nawet wyjść z przedziału i zrobić sobie mały spacer. Długie podróże nie są w żaden sposób nużące, bo czas ich trwania możemy przeznaczyć na rozmowy z przyjaciółmi, czytanie książki czy oglądanie ulubionego serialu w Internecie. Jako kierowcy nie moglibyśmy sobie pozwolić na takie udogodnienia.

W przypadku POLREGIO istnieje też możliwość wykupienia karty zniżkowej REGIOkarta, która umożliwia tańsze podróżowanie. Wystarczy wejść na stronę kup.biletyregionalne.pl i dokonać zamówienia. Dzięki jego realizacji nasza wycieczka po Polsce stanie się o wiele korzystniejsza finansowo, niż gdybyśmy wybrali podróż samochodem.

Jaki z tego wniosek? Wybór pociągu jako środek transportu, to opcja, nad którą naprawdę warto się zastanowić! Nie dość, że możemy w ten sposób zaoszczędzić pieniądze i czas, to nasza podróż minie w komfortowych warunkach.