Czy warto regenerować baterie w rowerach elektrycznych?

Rowery elektryczne zaczęły się pojawiać na ulicach już kilka lat temu. Obecnie nadal nie cieszą się tak dużą popularnością, jak ich klasyczne odpowiedniki, napędzane siłą fizyczną użytkownika. Jednak ich popularność, ze względu na możliwość szybkiego i ekologicznego przemieszczania się po zakorkowanych ulicach miasta i nie tylko, stale rośnie. Ważną częścią takiego pojazdu jest jego bateria. Jak o nią dbać i czy warto ją regenerować, gdy ulegnie zużyciu?

Zalety rowerów elektrycznych

Mimo iż rowery elektryczne są dostępne na rynku od kilku lat, to jednak nadal wiele osób nie wie o ich istnieniu ani nie zna specyfikacji ich działania. Te pojazdy to połączenie nowoczesnej technologii z klasycznym pojazdem dwukołowym, bardzo chętnie wybieranym jako środek lokomocji szczególnie latem i wiosną oraz wczesną jesienią, gdy pogoda dopisuje. Pojazdy dwukołowe elektryczne są ekologiczne i bardzo proste w użyciu, i bardzo chętnie wybierane zarówno przez osoby mieszkające w mieście, jak i w mniejszych miejscowościach.

Tego typu pojazdy są idealnym środkiem lokomocji dla osób, które nie lubią stać w korkach lub poruszać się zatłoczoną komunikacją miejską. W przeciwieństwie do klasycznych rowerów nie wymagają dużego wysiłku fizycznego. Oznacza to, że gdy dotrzesz na miejsce spotkania lub do pracy to nie musisz obawiać się nieprzyjemnego zapachu potu po intensywnej jeździe lub nieestetycznych plam pod pachami. Napędem roweru elektrycznego zajmuje się bowiem jego bateria, a klasyczne pedały są jedynie dodatkowym wspomaganiem, którego można używać do określonej prędkości.

Rowery elektryczne są idealnym rozwiązaniem dla osób starszych, które chcą swobodnie i samodzielnie poruszać się i przemierzać dalsze trasy. To także świetny sposób na aktywne życie dla osób, które ze względu na kontuzje, urazy lub choroby nie mogą poruszać się na klasycznym rowerze, ale nie chcą rezygnować z aktywnego trybu życia i poruszania się jednośladem.

Rower elektryczny w górach

Regeneracja baterii w rowerze elektrycznym – to się opłaca

Jak sama nazwa wskazuje, rowery elektryczne napędzane są za pomocą energii elektrycznej. Gromadzona jest ona podczas ładowania w specjalnej baterii zamontowanej do pojazdu i połączonej z silnikiem oraz sterownikiem prędkości, najczęściej w postaci manetki gazu. Umożliwia to samodzielne kontrolowanie prędkości podczas jazdy, co gwarantuje komfort i bezpieczeństwo na drodze.
Podczas kupowania wymarzonego roweru elektrycznego warto zwrócić uwagę właśnie na ten element jego budowy. Istotna jest tutaj pojemność, szacowana odległość na jednym ładowaniu przy konkretnym obciążeniu, a także to ile razy może zostać ona naładowana, zanim ogniwa się całkowicie zużyją.

Na szczęście po zakończeniu żywota baterii nie musisz od razu kupować nowej. O wiele bardziej opłacalna jest regeneracja starego akumulatora. Polega ona na zachowaniu obudowy oraz całej elektroniki baterii i wymianie tylko i wyłącznie ogniw. Dzięki temu bateria będzie znowu sprawna i dzięki nowoczesnym technologiom znacznie pojemniejsza. Jednocześnie zostanie też doskonale kompatybilna z Twoim modelem roweru. Regeneracja takiej baterii jest skomplikowana i warto zlecić taki zabieg wyspecjalizowanej w tej usłudze firmie, takiej jak EVbike z Warszawy

Bateria to serce roweru elektrycznego

Bateria, czyli inaczej akumulator to najważniejszy element roweru elektrycznego. Po jej zużyciu warto ją zregenerować i wymienić ogniwa na nowe. Jest to sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, który dodatkowo daje gwarancję doskonałego dopasowania baterii do roweru. Dużym atutem jest również fakt, że regenerowanie baterii jest o wiele bardziej ekologiczne niż jej całkowita wymiana na inny model.