Co warto zwiedzić w Berlinie? TOP 7 atrakcji

Tegoroczne wakacje najlepiej spędzić odwiedzając najpopularniejsze stolice europejskie. Jedną z najczęściej odwiedzanych jest oczywiście Berlin, który zachwyca zarówno zabytkami, architekturą i historią. Atrakcji w tym mieście znaleźć można co nie miara, jednak poniżej prezentujemy te najlepsze, które z pewnością nie zawiodą turystów liczących na dawkę wiedzy, a także tych, których głównym celem jest zobaczenie pięknych obiektów. 

Reichstag

Siedziba parlamentu niemieckiego to jeden z najbardziej okazałych budynków w Niemczech, a może i w całej Europie. Idealny punkt odwiedzin na pasjonatów architektury oraz historii sztuki. Wzniesiony został w stylu neorenesansowym w XIX wieku. Stanowi on także istotny element historii Niemiec, ponieważ do zakończenia II wojny światowej był siedzibą II Rzeszy. I choć budynek prawie doszczętnie spłonął w 1933 roku, to odbudowano go w pełni w latach 60., a trzydzieści lat później uległ modernizacji i przebudowie. Obecnie co pięć lat wybiera się tam nowego prezydenta. Jest to gratka dla miłośników zagranicznej polityki oraz osób ceniących sobie wizualnie estetyczne gmachy.

Brama Brandenburska

Każdy kojarzy ten zabytek z pocztówek oraz zdjęć w internecie. Brama Brandenburska powstała w XVIII wieku i po dzień dzisiejszy stanowi najbardziej charakterystyczny obiekt w Berlinie. To także niewątpliwy symbol pokoju oraz wolności, gdyż odrestaurowano ją z okazji Zjednoczenia Niemiec. Zbudowano ją na wzór ateńskiego Akropolu, dlatego może budzić skojarzenia z architekturą starożytnej Grecji.

Katedra Berlińska

Monumentalna katedra znajduje się na Wyspie Muzeów i co roku kusi turystów urokiem ciekawych rozwiązań architektonicznych. Nawiązuje zarówno do baroku, jak i renesansu, dlatego poszczególne jej elementy mogą zadziwiać, a nawet zapierać dech w piersi! Zgodnie z podaniami historycznymi, katedra ta miała służyć do reprezentowania ówczesnej monarchii, czyli króla Fryderyka Wilhelma IV z dynastii Hohenzollernów. Jest to kolejny punkt obowiązkowy dla miłośników historii i architektury.

Plac poczdamski

Inaczej Potsdamer Platz to jeden z najbardziej ruchliwych placów w Berlinie. Jego historia sięga niemal trzystu lat wstecz, a do dzisiaj stanowi centrum biznesu i kultury niemieckiej. Można tam podziwiać sięgające nieba futurystyczne wieżowce, które nadają wrażenia miasta z przyszłości. Na Placu Poczdamskim znajduje się także fragment muru berlińskiego, który został zburzony w 1989 roku. Innym berlińskim placem godnym uwagi jest Alexanderplatz, na którym znajduje się wieża telewizyjna licząca sobie 365 metrów wysokości.

Pałac Charlottenburg

Jeśli chcesz poczuć się niczym arystokracja czy członek wyższych sfer, z pewnością przypadnie ci do gustu zespół pałacowo-parkowy Charlottenburg, niezwykle piękną pozostałość po dynastii Hohenzollernów, a konkretnie króla Fryderyka I Pruskiego, który nadał zamkowi nazwę na cześć swojej zmarłej żony Charlotty. Rezydencja nazywana jest berlińskim Wersalem ze względu na podobieństwo do siedziby francuskiej monarchii. W środku warto zajrzeć do Porcelanowej Komnaty, czyli wyjątkowej sali wypełnionej po brzegi drogocenną porcelaną. 

Holocaust Mahnmal

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy ma na celu upamiętnić zagładę ludności żydowskiej w trakcie II wojny światowej. Na powierzchni sięgającej prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych znajduje się 2711 nagrobków wykonanych w kamieniu. Ogromny kompleks stanowi swego rodzaju labirynt. Warto go odwiedzić ze względu na wydarzenia historyczne, które doprowadziły do jego powstania. 

Wyspa Muzeów

Mausensimsel, czyli Wyspa Muzeów to jeden z największych nie tylko w Europie, ale i na świecie kompleksów muzealnych. Takiego nagromadzenia historii, sztuki i wiedzy na próżno szukać bliżej Polski. Obiekt widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, co oznacza, że jest to miejsce, które zdecydowanie zobaczyć i zwiedzić. Zwiedzając zagraniczne miasta, warto zadbać o kontakt telefoniczny, zwłaszcza jeśli wyjeżdża się nie na parę dni, a na dłuższy okres. Firma Teleberlin zapewnia profesjonalną pomoc w organizacji mobilnego internetu na terenie Niemiec. Trudno we współczesnych czasach poruszać się bez telefonu z dostępem do sieci, zatem skorzystanie z doradztwa firmy, która zajmuje się telefonią komórkową oraz współpracą z niemieckimi operatorami z pewnością będzie wyjątkowo przydatne.

Berlin