Buty trekkingowe na lato – jak wybrać odpowiednie obuwie na wyjście w góry?

Zróżnicowane warunki atmosferyczne oraz zmienność nachylenia terenu stawiają przed turystami szczególne wymagania. Wszystkie elementy naszego ubioru oraz wyposażenia powinny gwarantować swobodne poruszanie się na szlaku, bezpieczeństwo w trudnych warunkach oraz łatwiejsze utrzymanie równowagi. Całodzienne wędrówki na nierównym, skalistym podłożu zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji, przeciążenia lub dyskomfortu.

Dlaczego dobór właściwych butów trekkingowych jest ważny?

Nowoczesne buty trekkingowe, których konstrukcja została dopasowana do aktywności oraz potrzeb użytkownika, to najlepsza odpowiedź na czekające nas wyzwania. Odpowiednie obuwie na wyjście w góry chroni przed przedostawaniem się wody, pęcherzami, urazami i skaleczeniami. Unikniemy też nadmiernego ochłodzenia lub przegrzewania się stopy. Zadaniu temu nie sprostają nawet najwygodniejsze i szczególnie wytrzymałe buty sportowe. Nawet jeśli doskonale sprawdzają się w warunkach miejskich, nie będą w stanie m.in. skutecznie amortyzować wstrząsów. Znacznie trudniejsze – lub niemożliwe – będzie też wówczas pokonanie wszystkich przeszkód na trasie bez ograniczenia ruchów lub utraty komfortu i mobilności. Jak wybrać buty trekkingowe na lato, żeby wyjście w góry było udane?

Wycieczka w góry latem – dbamy o stopy

Zasadnicze znaczenie przy zakupie ma nie tylko planowana trasa lub przewidywany czas pobytu w górach, ale też aktualne warunki pogodowe. Jak utrzymać prawidłową higienę i dobrą kondycję stóp podczas letnich wędrówek? Warto pamiętać, że intensywny wysiłek fizyczny zwiększa prawdopodobieństwo nadmiernej maceracji naskórka, co w konsekwencji może prowadzić m.in. do zakażeń grzybiczych skóry. Kolejnymi czynnikami ryzyka są też wysokie temperatury i duża wilgotność, na które możemy być wówczas narażeni.

Żeby uniknąć przewlekłych powikłań zdrowotnych, powinniśmy wybierać buty trekkingowe na lato wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze na swobodne oddychanie i łatwiejsze odparowywanie potu. Równocześnie ich konstrukcja musi skutecznie chronić delikatną powierzchnię stóp przed rogowaceniem, odciskami i skaleczeniami. O czym jeszcze warto pamiętać?

Buty trekkingowe na lato – jakie powinny być?

Niektóre produkty są uniwersalne dopasowane do różnych warunków pogodowych oraz rodzajów podłoża. W praktyce jednak wędrówki po górach w naprawdę upalne dni będą wymagać od nas specjalnego przygotowania. Buty trekkingowe na lato powinny charakteryzować się znacznie lepszą przepuszczalnością powietrza, jeśli mają zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo. Podstawowym kryterium wyboru będzie też obecność membrany, która powstrzymuje wodę przed dostaniem się do wnętrza naszego obuwia. Kiedy temperatura jest naprawdę wysoka, dodatkowa warstwa będzie jednak stanowić kolejną przeszkodę, którą musi pokonać wilgoć. Znacznie lepsze właściwości oddychające będą mieć w takich przypadkach buty górskie bez membrany, w przypadku których wymagany stopień wodoodporności osiągnięto innymi metodami. Czym jeszcze powinny się charakteryzować?

buty trekkingowe na lato

W górach najważniejsza jest przyczepność, stabilizacja i dobra amortyzacja stawów. Podeszwa powinna być więc wytrzymała, odporna na ścieranie oraz zbudowana w taki sposób, aby umożliwiać nam wygodne pokonywanie długich i wymagających tras. Konieczna dla skutecznej ochrony przed urazami będzie natomiast wysoka cholewka. Warto też zwrócić uwagę na wewnętrzną wyściółkę, która powinna być higroskopijna i oddychająca.

Buty trekkingowe na lato – które warto wybrać?

Buty górskie to inwestycja na przyszłość. Wyposażone w specjalistyczne systemy i technologie produkty będą nam dobrze służyć jeszcze przez wiele sezonów. Producentem butów trekkingowych na lato, które sprawdzą się przy różnych rodzajach aktywności jest Meindl. Na jakie obuwie z jego oferty możemy się zdecydować?

Najpopularniejszymi modelami butów trekkingowych Meindl przeznaczonymi do trudnych wspinaczek na nierównych szlakach oraz zaawansowanych trekkingów w upalne dni są przede wszystkim Engadin MFS oraz Borneo 2 MFS, które w całości wykonano z wysokiej jakości skóry nubukowej. Zamiast wbudowanej membrany zostały one zaimpregnowane odpowiednio olejem lub woskiem, dzięki czemu nie tracą swoich właściwości wodoodpornych. Specjalnie opracowana mieszanka pianki sprawia natomiast, że buty elastycznie dopasowują się do kształtu stopy, nie powodując przy tym wrażenia ucisku. Zastosowane rozwiązania, takie jak naturalna wyściółka wewnętrzna, potwierdzają ich doskonałe właściwości oddychające.