3 pomysły na ferie zimowe z dziećmi

Ferie zimowe to czas wolny od szkoły i ostatnia dłuższa przerwa przed wakacjami. Warto wykorzystać je kreatywnie, wybierając rodzinne wyjazdy, obozy i warsztaty zamiast dwutygodniowej laby w domu. Dzieci, które regularnie wyjeżdżają podczas ferii zimowych, nie tylko mają czym pochwalić się rówieśnikom po powrocie do szkoły, ale też znacznie lepiej się rozwijają. Gdzie warto zabrać dzieci na ferie zimowe? Przedstawiamy 3 propozycje, które z pewnością zachwycą aktywnego młodego człowieka. 

Wyjazd na narty/snowboard do Białki Tatrzańskiej

Na początek postawiliśmy na rozrywkę dla najmłodszych uwielbiających aktywne spędzanie czasu, sporty zimowe i naukę nowych tricków i sztuczek na śniegu. Białka Tatrzańska jest doskonałym miejscem do nauki jazdy na nartach lub snowboardzie, ale jednocześnie sprzyja też dzieciom, które potrafią już poruszać się na desce oraz towarzyszącym im rodzicom.

Ferie wyjazdowe dla całej rodziny warto oczywiście zaplanować ze sporym wyprzedzeniem, bo w szczycie sezonu znalezienie dobrych miejsc noclegowych może być trudne. Niemniej zachęcamy – rodzinny wyjazd podczas ferii zimowych jest doskonałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu i dobrą okazją do szaleństwa na śniegu. A gdy zjazdy na stoku będą zbyt męczące, w Białce Tatrzańskiej można skorzystać także z innych atrakcji – spacerów, podziwiania widoków czy zwiedzania lokalnych atrakcji turystycznych, przygotowanych z myślą o zimowym sezonie. Zainteresowanym zimowym wyjazdem polecamy skorzystanie z wypożyczalni nart i snowboardów w Białce, gdzie zaopatrzyć można się w bezpieczny, solidny sprzęt.

snowboard z dzieckiem

Kuligi i psie zaprzęgi – nietypowy pomysł na ferie zimowe

Narty i snowboard wymagają opanowania pewnych umiejętności, chęci do aktywnego spędzania czasu i zapału do nauki. Nie zawsze jednak znajdzie się podczas ferii czas i ochota na to, by dołączyć do szkółki narciarskiej i pokazać dziecku podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się na stoku. Dla tych, którzy planują nieco krótszy wyjazd w góry lub nie chcą puszczać swojej pociechy od razu na zatłoczone stoki, mamy inną, równie ciekawą propozycję, cieszącą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Mowa oczywiście o kuligach i psich zaprzęgach, które pojawiają się każdego roku w większości większych miejscowości turystycznych w górach, i które cieszą zarówno dzieci, jak i dorosłych. 

Do przejażdżki kuligiem lub psim zaprzęgiem potrzebny jest oczywiście śnieg, ale w wyższych partiach gór zwykle go nie brakuje, a sami organizatorzy tego typu atrakcji coraz częściej mają dostęp do sztucznie ośnieżonych tras, pozwalających na przygotowanie świetnej zabawy dla najmłodszych. Ważnym atutem tego typu atrakcji jest ich czas trwania – w przeciwieństwie do wyjazdów na narty, które mają sens jeśli uda nam się chociaż kilka razy odwiedzić stok, kuligi i psie zaprzęgi to atrakcja na jeden-dwa przejazdy, idealna w przypadku wyjazdów weekendowych. Wiemy doskonale, że nie każdy rodzic może pozwolić sobie na urlop w trakcie ferii zimowych dziecka – jednak zaplanowanie choćby dwóch dni w górach zdecydowanie urozmaici ten czas najmłodszemu.

Łyżwy, basen, ferie w mieście

Ostatni, choć nie mniej udany pomysł na ferie zimowe z dziećmi, kierujemy do rodziców, którzy nie mają możliwości wyjazdu z dzieckiem w góry, na wycieczkę czy zorganizowania wyjazdu na obóz zimowy. Dobrze spędzone ferie zimowe można zaplanować także w mieście, zarówno korzystając z gotowych, zorganizowanych planów feri,i jak i samodzielnie przygotowując atrakcje dla pociechy. W większości dużych miast działają obecnie baseny kryte, aquaparki i lodowiska, które same w sobie mogą stać się dla dziecka doskonałą atrakcją i szansą na aktywną zabawę poza domem.

łyżwy z dzieckiem

Ferie zimowe nie powinny być nudne, spędzone przed komputerem bądź telewizorem. Gdy zima w większości kraju nie dopisuje, wyjazd na narty, snowboard, czy nawet weekendowy wypad na basen i łyżwy do Białki Tatrzańskiej, zdecydowanie poprawią jakość czasu spędzonego poza szkołą.